WOSgrad

SETX HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL SCHEDULE - WEEK OF FEBRUARY 8-13

Recommended Posts

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2020 HIGH SCHOOL GIRLS' BASKETBALL SCHEDULE

FEBRUARY 8-13, 2021

 

Monday, February 8, 2021

22-5A

Manvel 57 La Porte 36

17-4A 1-2 Seed Game

Jasper 59 Palestine 64

22-3A 3-4 Seed Game

Buna 40 Kirbyville 33

23-3A Playin Game

Hardin 58 Tarkington 46

28-1A

Leggett 83 Burkeville 25

 

Tuesday, February 9, 2021

20-5A 2-3 Seed Game

New Caney 45 Montgomery 37

TAPPS 7-3A

Tomball Rosehill Christian at Beaumont Legacy Christian, postponed to 2/15

TCAL

5:30 pm - Port Arthur Bob Hope at Houston School of the Woods

 

Thursday, February 11, 2021

CLASS 6A BI-DISTRICT

Atascocita Lady Eagles 67 Channelview Lady Falcons 32 (Atascocita to face Clear Springs)

Pasadena Dobie Ladyhorns 39 Beaumont West Brook Lady Bruins 41 (Beaumont West Brook to face Clear Creek)

Humble Summer Creek Lady Bulldogs 81 Pasadena Memorial 39 (Humble Summer Creek to face Dickinson)

Deer Park Lady Deer 51 Galena Park North Shore Lady Mustangs 41

CLASS 5A BI-DISTRICT

Manvel Lady Mavericks 77 Nederland Lady Bulldogs 44 (Manvel to face Fulshear)

College Station Lady Cougars 69 Conroe Caney Creek Lady Panthers 17 

Beaumont United Lady Timberwolves 75 Baytown Sterling Lady Rangers 34 (Beaumont United to face Rosenberg Lamar Consolidated)

CLASS 4A BI-DISTRICT

Liberty Lady Panthers 29 Orangefield Lady Bobcats 59 (Orangefield to face Brookshire Royal)

Lumberton Lady Raiders 60 Huffman Hargrave Lady Falcons 38 (Lumberton to face Houston Kashmere)

Hardin-Jefferson Lady Hawks 90 Bridge City Lady Cardinals 19 (Hardin-Jefferson to face El Campo)

Silsbee Lady Tigers 42 Livingston Lady Lions 41 (Silsbee to face Navasota)

CLASS 3A BI-DISTRICT

Warren Lady Warriors 41 Lufkin Pineywoods Academy Lady Timberwolves 55 (Lufkin Pineywoods to face Anderson-Shiro)

East Bernard Lady Brahmas 54 Trinity Lady Tigers 29 (East Bernard to face Pollok Central)

Hitchcock Lady Bulldogs 79 Hardin Lady Hornets 51 (Hitchcock to face Huntington)

Huntington Devilettes 43 Buna Lady Cougars 22 (Huntington to face Hitchcock)

Pollok Central Lady Bulldogs 32 Kirbyville Ladycats 22 (Pollok Central to face East Bernard)

Onalaska Lady Wildcats 33 Boling Lady Bulldogs 54 (Boling to face Woodville)

Woodville Lady Eagles 63 Nacogdoches Central Heights Lady Devils 55 (Woodville to face Boling)

Anderson-Shiro Lady Owls 68 Danbury Lady Panthers 39 (Anderson-Shiro to face Lufkin Pineywoods)

CLASS 2A BI-DISTRICT

Evadale Lady Rebels 54 Normangee Lady Panthers 55

Somerville Lady Yeguas 46 Deweyville Lady Pirates 22

Snook Lady Bluejays 79 Sabine Pass Lady Sharks 17

Tenaha Lady Tigers 49 West Sabine Lady Tigers 27 (Tenaha to face Douglass)

Timpson Lady Bears 87 Colmesneil Lady Bulldogs 16 (Timpson to face Woden)

Broaddus Lady Bulldogs 53 Shelbyville Lady Dragons 52 (Broaddus to face Union Grove)

Hull-Daisetta Lady Bobcats 30 Iola Lady Bulldogs 41

CLASS 1A BI-DISTRICT

 Wells Lady Pirates 41 Chester Lady Jackets 21

Zavalla Lady Eagles 40 Laneville 28 (Zavalla to face Abbott)

 

Friday, February 12, 2021

CLASS 5A BI-DISTRICT

Barbers Hill Lady Eagles 59 La Porte Lady Bulldogs 56 (Barbers Hill to face Richmond Foster)

New Caney Lady Eagles 39 College Station A&M Consolidated Lady Tigers 53

Kingwood Park Lady Panthers 45 Magnolia Lady Bulldogs 28 (Kingwood Park to face Pflugerville)

Bryan Rudder Lady Rangers 45 Montgomery Lake Creek Lady Lions 44

Friendswood Lady Mustangs 71 Crosby Lady Cougars 50 (Friendswood to face Angleton)

CLASS 4A BI-DISTRICT

China Spring Lady Cougars 62 Carthage Lady Bulldogs 43

CLASS 2A BI-DISTRICT

Dallardsville Big Sandy Lady Wildcats 26 San Augustine Lady Wolves 33 (San Augustine to face Hawkins)

TAPPS 7-3A

6:00 pm - Conroe Covenant Christian at Beaumont Legacy Christian

TCAL

5:30 pm - Port Arthur Tekoa at Port Arthur Bob Hope

 

Saturday, February 13, 2021

CLASS 4A BI-DISTRICT

12:00 pm - Palestine Lady Wildcats vs. Mexia Lady Black Cats Crockett High School, Crockett (Winner to face Giddings/Jarrell winner)

2:00 pm - Jasper Lady Dawgs vs. Robinson Lady Rockets, Crockett High School, Crockett (Winner to face La Grange/Lake Belton winner)

2:00 pm - Waco La Vega Pirates vs. Center Lady Riders, Athens High School, Athens (Winner to face Salado/Austin Eastside winner)

TAPPS 7-3A

1:00 pm - Bryan Brazos Christian at Beaumont Legacy Christian

 

BYE

CLASS 1A BI-DISTRICT

Chireno Lady Owls (to face Jonesboro/Milford winner)

Link to post
Share on other sites
1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Member Statistics

    42,620
    Total Members
    1,837
    Most Online
    Half-miler
    Newest Member
    Half-miler
    Joined


×
  • Create New...