WOSgrad

2021 SETX HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

Recommended Posts

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

21-6A

ATASCOCITA LADY EAGLES (0-0)

Head Coach: Madeline Odom

Aug. 10 - at Cypress Park, 6:30 pm

Aug. 12-14 - John Turner Classic Tournament

Aug. 17 - Klein Cain, 6:30 pm

Aug. 19-21 - Willowbrook Tournament

Aug. 24 - Alvin Shadow Creek, 6:30 pm

Aug. 27 - at Cypress Ranch, 6:00 pm

Aug. 31 - at Conroe Oak Ridge, 11:00 am

Sept. 2 - Clear Creek ISD Tournament

Sept. 3 - New Caney, 6:30 pm

Sept. 4 - Clear Creek ISD Tournament

Sept. 7 - Clear Lake, 6:30 pm

Sept. 10 - at Humble, 6:30 pm*

Sept. 14 - Kingwood, 6:30 pm*

Sept. 17 - at Humble Summer Creek, 6:30 pm*

Sept. 21 - Sheldon C.E. King, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Clear Falls, 6:30 pm

Sept. 28 - at Galena Park North Shore, 6:30 pm*

Oct. 1 - Beaumont West Brook, 6:30 pm*

Oct. 5 - Humble, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Kingwood, 6:30 pm*

Oct. 12 - Humble Summer Creek, 6:30 pm*

Oct. 15 - Sheldon C.E. King, 6:30 pm*

Oct. 19 - OPEN

Oct. 22 - Galena Park North Shore, 6:30 pm*

Oct. 26 - at Beaumont West Brook, 6:30 pm*

Oct. 29 - TBA

 

BEAUMONT WEST BROOK LADY BRUINS (0-0)

Head Coach:

 

GALENA PARK NORTH SHORE LADY MUSTANGS (0-0)

Head Coach:

 

HUMBLE WILDCATS (0-0)

Head Coach: Michelle Funderburk

Aug. 10 - at Aldine MacArthur, 6:00 pm

Aug. 12-14 - Huffman Tournament

Aug. 17 - at Brazosport, 5:30 pm

Aug. 19 - Aldine Tournament

Aug. 20 - at Channelview, 6:30 pm

Aug. 21 - Aldine Tournament

Aug. 24 - Aldine Eisenhower, 6:30 pm

Aug. 27 - at Galveston Ball, 6:30 pm

Aug. 31 - Baytown Sterling, 6:30 pm

Sept. 3 - at Spring Branch Northbrook, 5:30 pm

Sept. 7 - at Pasadena Rayburn, 6:30 pm

Sept. 9 - Fort Bend Willowridge Tournament

Sept. 10 - Atascocita, 6:30 pm*

Sept. 11 - Fort Bend Willowridge Tournament

Sept. 14 - at Galena Park North Shore, 6:30 pm*

Sept. 17 - Beaumont West Brook, 6:30 pm*

Sept. 21 - OPEN

Sept. 24 - at Kingwood, 6:30 pm*

Sept. 28 - Humble Summer Creek, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Sheldon C.E. King, 6:30 pm*

Oct. 5 - at Atascocita, 6:30 pm*

Oct. 8 - Galena Park North Shore, 6:30 pm*

Oct. 12 - at Beaumont West Brook, 6:30 pm*

Oct. 15 - OPEN

Oct. 19 - Kingwood, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Humble Summer Creek, 6:30 pm*

Oct. 26 - Sheldon C.E. King, 6:30 pm*

Oct. 29 - OPEN

 

HUMBLE SUMMER CREEK LADY BULLDOGS (0-0)

Head Coach: Sarah Aguilar

Aug. 10 - Conroe Oak Ridge/Pearland Dawson Trimatch, 4:00 pm

Aug. 12-14 - Pearland Tournament

Aug. 17 - at Alvin Shadow Creek, 6:30 pm

Aug. 24 - Clear Falls, 6:30 pm

Aug. 31 - at Clear Brook, 6:30 pm

Sept. 2 - Clear Creek Tournament

Sept. 3 - at The Woodlands College Park, 5:30 pm

Sept. 7 - Klein, 6:30 pm

Sept. 10 - at Barbers Hill, 4:30 pm

Sept. 14 - at Sheldon C.E. King, 6:30 pm*

Sept. 17 - Atascocita, 6:30 pm*

Sept. 21 - at Galena Park North Shore, 6:30 pm*

Sept. 24 - Beaumont West Brook, 6:30 pm*

Sept. 28 - at Humble, 6:30 pm*

Oct. 1 - Kingwood, 6:30 pm*

Oct. 5 - OPEN

Oct. 8 - Sheldon C.E. King, 6:30 pm*

Oct. 12 - at Atascocita, 6:30 pm*

Oct. 15 - Galena Park North Shore, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Beaumont West Brook, 6:30 pm*

Oct. 22 - Humble, 6:30 pm*

Oct. 26 - at Kingwood, 6:30 pm*

Oct. 29 - TBA 

 

KINGWOOD LADY MUSTANGS (0-0)

Head Coach: Christie Mewis

Aug. 10 - Cypress-Fairbanks, 6:00 pm

Aug. 12-14 - Pearland Tournament

Aug. 17 - Clear Brook, 6:00 pm

Aug. 19 - Kingwood Tournament

Aug. 20 - at Kingwood Park, 6:00 pm

Aug. 21 - Kingwood Tournament

Aug. 24 - at Klein Collins, 6:30 pm

Aug. 27 - Klein Cain, 6:00 pm

Aug. 31 - The Woodlands College Park, 6:00 pm

Sept. 2 - Clear Creek ISD Tournament

Sept. 3 - Clear Springs, 5:30 pm

Sept. 4 - Clear Creek ISD Tournament

Sept. 7 - at Spring Branch Stratford, 6:30 pm

Sept. 10 - Sheldon C.E. King, 6:30 pm*

Sept. 14 - at Atascocita, 6:30 pm*

Sept. 17 - Galena Park North Shore, 6:30 pm*

Sept. 21 - at Beaumont West Brook, 6:30 pm*

Sept. 24 - Humble, 6:30 pm*

Sept. 28 - OPEN

Oct. 1 - at Humble Summer Creek, , 6:30 pm*

Oct. 5 - at Sheldon C.E. King, 6:30 pm*

Oct. 8 - Atascocita, 6:30 pm*

Oct. 12 - at Galena Park North Shore, 6:30 pm*

Oct. 15 - Beaumont West Brook, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Humble, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Deer Park, 6:30 pm

Oct. 26 - Humble Summer Creek, 6:30 pm*

 

SHELDON C.E. KING LADY PANTHERS (0-0)

Head Coach: Amanda Majstorovic

Aug. 10 - at Channelview, 6:30 pm

Aug. 12 - Pasadena Memorial Tournament

Aug. 13 - New Caney, 6:30 pm

Aug. 14 - Pasadena Memorial Tournament

Aug. 17 - at Fort Bend Elkins, 6:00 pm

Aug. 19 - Spring Tournament

Aug. 20 - at Dayton, 6:00 pm

Aug. 21 - Spring Tournament

Aug. 24 - at Spring Westfield, 6:00 pm

Aug. 27 - South Houston, 6:00 pm

Aug. 31 - at Galena Park, 6:00 pm

Sept. 2 - Santa Fe Tournament

Sept. 4 - Santa Fe Tournament

Sept. 9 - Spikefest Tournament

Sept. 10 - at Kingwood, 6:00 pm*

Sept. 11 - Spikefest Tournament

Sept. 14 - Humble Summer Creek, 6:00 pm*

Sept. 17 - OPEN

Sept. 21 - at Atascocita, 6:00 pm*

Sept. 24 - Galena Park North Shore, 6:00 pm*

Sept. 28 - at Beaumont West Brook, 6:00 pm*

Oct. 1 - Humble, 6:00 pm*

Oct. 5 - Kingwood, 6:00 pm*

Oct. 8 - at Humble Summer Creek, 6:00 pm*

Oct. 12 - OPEN

Oct. 15 - Atascocita, 6:00 pm*

Oct. 19 - at Galena Park North Shore, 6:00 pm*

Oct. 22 - Beaumont West Brook, 6:00 pm*

Oct. 26 - at Humble, 6:00 pm*

Link to post
Share on other sites
1

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

20-5A

CLEVELAND LADY INDIANS (0-0)

Head Coach:

Aug.

 

CONROE CANEY CREEK LADY PANTHERS (0-0)

Head Coach:

 

DAYTON LADY BRONCOS (0-0)

Head Coach: DaVette McCall

Aug. 10 - La Porte/Lumberton Dual Match, 4:30 pm

Aug. 13 - at Fort Bend Clements, 6:30 pm

Aug. 17 - at Nederland, 6:30 pm

Aug. 19 - Spring ISD Tournament

Aug. 20 - Sheldon C.E. King, 6:30 pm

Aug. 21 - Spring ISD Tournament

Aug. 24 - at Port Neches-Groves, 6:30 pm

Aug. 26-28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - Channelview, 6:30 pm

Sept. 2 - Santa Fe Tournament

Sept. 3 - at Galena Park, 6:30 pm

Sept. 4 - Santa Fe Tournament

Sept. 7 - at Beaumont West Brook, 6:30 pm

Sept. 10 - at Porter, 6:30 pm*

Sept. 14 - Montgomery Lake Creek, 6:30 pm*

Sept. 17 - at Cleveland, 6:30 pm*

Sept. 21 - at Montgomery, 6:30 pm*

Sept. 24 - Conroe Caney Creek, 6:30 pm*

Sept. 28 - at Kingwood Park, 6:30 pm*

Oct. 1 - New Caney, 6:30 pm*

Oct. 5 - Porter, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Montgomery Lake Creek, 6:30 pm*

Oct. 12 - Cleveland, 6:30 pm*

Oct. 15 - Montgomery, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Conroe Caney Creek, 6:30 pm*

Oct. 22 - Kingwood Park, 6:30 pm*

Oct. 26 - at New Caney, 6:30 pm*

 

KINGWOOD PARK LADY PANTHERS (0-0)

Head Coach: Kelly Miser

Aug. 10 - Nederland, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Huffman Tournament

Aug. 17 - Klein Collins, 6:30 pm

Aug. 19 - Spring Tournament

Aug. 20 - Kingwood, 6:00 pm

Aug. 21 - Spring Tournament

Aug. 24 - Huffman Hargrave, 4:30 pm

Aug. 27 - at Spring, 6:30 pm

Aug. 31 - Barbers Hill, 6:30 pm

Sept. 2&4 - Clear Creek ISD Tournament

Sept. 7 - at Port Neches-Groves, 6:30 pm

Sept. 10 - Cleveland, 6:30 pm*

Sept. 14 - at Conroe Caney Creek, 4:30 pm*

Sept. 17 - New Caney, 6:30 pm*

Sept. 21 - at Montgomery Lake Creek, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Montgomery, 6:30 pm*

Sept. 28 - Dayton, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Porter, 6:30 pm*

Oct. 5 - at Cleveland, 6:30 pm*

Oct. 8 - Conroe Caney Creek, 6:30 pm*

Oct. 12 - at New Caney, 6:30 pm*

Oct. 15 - Montgomery Lake Creek, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Montgomery, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Dayton, 6:30 pm*

Oct. 26 - Porter, 6:30 pm*

 

MONTGOMERY LADY PANTHERS (0-0)

Head Coach:

 

MONTGOMERY LADY CREEK LIONS (0-0)

Head Coach: Taryn Driver

Aug. 10 - Magnolia West, 6:00 pm

Aug. 12-14 - Katy/Cypress-Fairbanks Tournament

Aug. 17 - Tomball Memorial, 5:30 pm

Aug. 19-21 - Bryan-College Station Tournament

Aug. 24 - Aldine, 6:00 pm

Aug. 31- at Bryan, 6:00 pm

Sept. 3 - at Huntsville, 6:00 pm

Sept. 7 - at The Woodlands College Park, 5:30 pm

Sept. 10 - New Caney, 6:30 pm*

Sept. 14 - at Dayton, 6:30 pm*

Sept. 17 - at Montgomery, 6:30 pm*

Sept. 21 - Kingwood Park, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Porter, 6:30 pm*

Sept. 28 - Cleveland, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Conroe Caney Creek, 6:30 pm*

Oct. 5 - at New Caney, 6:30 pm*

Oct. 8 - Dayton, 6:30 pm*

Oct. 12 - Montgomery, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Kingwood Park, 6:30 pm*

Oct. 19 - Porter, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Cleveland, 6:30  pm*

Oct. 26 - Conroe Caney Creek, 6:30 pm*

 

NEW CANEY LADY EAGLES (0-0)

Head Coach: Cameron Shoffner

Aug. 10 - Huffman Hargrave, 6:30 pm

Aug. 13 - at Sheldon C.E. King/Beaumont United Trimatch(C.E. King), 4:30 pm

Aug. 17 - at Conroe Oak Ridge, 5:30 pm

Aug. 19&21 - Spring Tournament

Aug. 24 - at Huntsville, 6:00 pm

Aug. 26-28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - Crosby, 6:30 pm

Sept. 2 - Santa Fe Tournament

Sept. 3 - at Atascocita, 6:30 pm

Sept. 4 - Santa Fe Tournament

Sept. 7 - at Willis, 5:30 pm

Sept. 10 - at Montgomery Lake Creek, 6:00 pm*

Sept. 14 - Montgomery, 6:30 pm* 

Sept. 17 - at Kingwood Park, 6:30 pm*

Sept. 21 - Porter, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Cleveland, 6:30 pm*

Sept. 28 - Conroe Caney Creek, 6:30 pm*

Oct. 1 - Dayton, 6:30 pm*

Oct. 5 - Montgomery Lake Creek, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Montgomery, 6:30 pm*

Oct. 12 - Kingwood Park, 6:30 pm*

Oct. 13 - at Porter, 6:30 pm*

Oct. 19 - Cleveland, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Conroe Caney Creek, 6:30 pm*

Oct. 26 - at Dayton, 6:30 pm*

 

PORTER LADY SPARTANS (0-0)

Head Coach: Doris Elizondo

Aug. 10 - at Tomball Memorial, 6:00 pm

Aug. 12-14 - Huffman Tournament

Aug. 17 - Huffman Hargrave, 6:30 pm

Aug. 19&21 - Bryan-College Station Tournament

Aug. 24 - at Splendora, 6:30 pm

Sept. 2&4 - at Santa Fe Tournament

Sept. 10 - at Dayton, 6:30 pm*

Sept. 14 - at Cleveland, 6:30 pm*

Sept. 17 - Conroe Caney Creek, 6:30 pm*

Sept. 21 - at New Caney, 6:30 pm*

Sept. 24 - Montgomery Lake Creek, 6:30 pm*

Sept. 28 - at Montgomery, 6:30 pm*

Oct. 1 - Kingwood Park, 6:30 pm*

Oct. 5 - Dayton, 6:30 pm*

Oct. 8 - Cleveland, 6:30 pm*

Oct. 12 - at Conroe Caney Creek, 6:30 pm*

Oct. 15 - New Caney, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Montgomery Lake Creek, 6:30 pm*

Oct. 22 - Montgomery, 6:30 pm*

Oct. 26 - at Kingwood Park, 6:30 pm*

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

21-5A

BARBERS HILL LADY EAGLES (0-0)

Head Coach: Casey Veen

Aug. 10 - Fort Bend Elkins, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Huffman Tournament

Aug. 17 - Deer Park, 6:30 pm

Aug. 19 - Dickinson Tournament

Aug. 20 - at La Porte, 6:30 pm

Aug. 21 - Dickinson Tournament

Aug. 24 - at Clear Lake, 6:30 pm

Aug. 26&28 - Willowbrook Tournament

Aug. 31 - Kingwood Park, 6;30 pm

Sept. 2 - Santa Fe Tournament

Sept. 3 - Huffman Hargrave, 6:30 pm

Sept. 4 - Santa Fe Tournament

Sept. 7 - at Katy Taylor, 6:30 pm

Sept. 10 - Humble Summer Creek, 6:30 pm

Sept. 14 - at Port Neches-Groves, 6:30 pm*

Sept. 17 - Port Arthur Memorial, 6:30 pm*

Sept. 21 - at Crosby, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Nederland, 6:30 pm*

Sept. 28 - Galena Park, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Beaumont United, 6:30 pm*

Oct. 5 - OPEN

Oct. 8 - Port Neches-Groves, 6:30 pm*

Oct. 12 - at Port Arthur Memorial, 6:30 pm*

Oct. 15 - Crosby, 6:30 pm*

Oct. 19 - Nederland, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Galena Park, 6:30 pm*

Oct. 26 - Beaumont United, 6:30 pm*  

 

BEAUMONT UNITED LADY TIMBERWOLVES (0-0)

Head Coach:

 

CROSBY LADY COUGARS (0-0)

Head Coach: Marissa Simmons

Aug. 10 - at Alvin Shadow Creek, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Huffman Tournament

Aug. 17 - Texas City, 6:30 pm

Aug. 20 - at Huffman Hargrave, 6:30 pm

Aug. 24 - at Goose Creek Memorial, 6:30 pm

Aug. 26-28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - at New Caney, 6:30 pm

Sept. 2 - Santa Fe Tournament

Sept. 3 - Channelview, 6:30 pm

Sept. 7 - at Conroe Oak Ridge, 6:30 pm

Sept. 10 - Port Neches-Groves, 6:30 pm*

Sept. 14 - at Port Arthur Memorial, 6:30 pm*

Sept. 17 - at Nederland, 6:30 pm*

Sept. 21 - Barbers Hill, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Galena Park, 6:30 pm*

Sept. 28 - Beaumont United, 6:30 pm*

Oct. 1 - Baytown Sterling, 6:30 pm

Oct. 5 - at Port Neches-Groves, 6:30 pm*

Oct. 8 - Port Arthur Memorial, 6:30 pm*

Oct. 12 - Nederland, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Barbers Hill, 6:30 pm*

Oct. 19 - Galena Park, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Beaumont United, 6:30 pm*

Oct. 26 - OPEN

Oct. 29 - TBA

 

GALENA PARK LADY YELLOWJACKETS (0-0)

Head Coach:

 

NEDERLAND LADY BULLDOGS (0-0)

Head Coach: Allie Crommett

Aug. 9 - at Huffman Hargrave, 6:30 pm

Aug. 10 - Kingwood Park, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Huffman Tournament

Aug. 17 - Dayton, 6:30 pm

Aug. 19 - Lufkin Tournament

Aug. 20 - at Vidor, 6:30 pm

Aug. 21 - Lufkin Tournament

Aug. 24 - Beaumont West Brook, 6:30 pm

Aug. 26-28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - Beaumont Monsignor Kelly, 6:30 pm

Sept. 3 - at Bridge City, 4:30 pm

Sept. 7 - at Santa Fe, 6:30 pm

Sept. 10 - Port Arthur Memorial, 6:30 pm*

Sept. 14 - at Beaumont United, 6:30 pm*

Sept. 17 - Crosby, 6:30 pm*

Sept. 21 - OPEN

Sept. 24 - Barbers Hill, 6:30 pm*

Sept. 28 - at Port Neches-Groves, 6:30 pm*

Oct. 1 - Galena Park, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Port Arthur Memorial, 6:30 pm*

Oct. 8 - Beaumont United, 6:30 pm*

Oct. 12 - at Crosby, 6:30 pm*

Oct. 15 - OPEN

Oct. 19 - at Barbers Hill, 6:30 pm*

Oct. 22 - Port Neches-Groves, 6:30 pm*

Oct. 26 - at Galena Park, 6:30 pm*

 

PORT ARTHUR MEMORIAL LADY TITANS (0-0)

Head Coach: Debra Harris

Aug. 10 - at Orangefield, 6:30 pm

Aug. 20 - East Chambers, 6:30 pm

Aug. 24 - at Anahuac, 6:30 pm

Aug. 31 - Sabine Pass, 6:30 pm

Sept. 9 - YMBL Tournament

Sept. 10 - at Nederland, 6:30 pm*

Sept. 11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - Crosby, 6:30 pm*

Sept. 17 - at Barbers Hill, 6:30 pm*

Sept. 21 - Galena Park, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Beaumont United, 6:30 pm*

Sept. 28 - OPEN

Oct. 1 - at Port Neches-Groves, 6:30 pm*

Oct. 5 - Nederland, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Crosby, 6:30 pm*

Oct. 12 - Barbers Hill, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Galena Park, 6:30 pm*

Oct. 19 - Beaumont United, 6:30 pm*

Oct. 22 - OPEN

Oct. 26 - Port Neches-Groves, 6:30 pm* 

 

PORT NECHES-GROVES ROCK-A-NOOS (0-0)

Head Coach: Brittany Fruge

Aug. 10 - at Beaumont West Brook, 6:30 pm

Aug. 12 - Pasadena Tournament

Aug. 13 - Houston Lamar, 1:00 pm

Aug. 14 - Pasadena Tournament

Aug. 17 - at Galveston Ball, 6:30 pm

Aug. 19&21 - Dickinson Tournament

Aug. 24 - Dayton, 6:30 pm

Aug. 26-28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - at Sweeney, 6:30 pm

Sept. 2 - Spikefest Tournament

Sept. 3 - at Splendora, 4:30 pm

Sept. 4 - Spikefest Tournament

Sept. 7 - Kingwood Park, 6:30 pm

Sept. 10 - at Crosby, 6:30 pm*

Sept. 14 - Barbers Hill, 6:30 pm*

Sept. 17 - at Galena Park, 6:30 pm*

Sept. 21 - Beaumont United, 6:30 pm*

Sept. 24 - OPEN

Sept. 28 - Nederland, 6:30 pm*

Oct. 1 - Port Arthur Memorial, 6:30 pm*

Oct. 5 - Crosby, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Barbers Hill, 6:30 pm*

Oct. 12 - Galena Park, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Beaumont United, 6:30 pm*

Oct. 19 - OPEN

Oct. 22 - at Nederland, 6:30 pm*

Oct. 26 - at Port Arthur Memorial, 6:30 pm*

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

22-5A

BAYTOWN GOOSE CREEK MEMORIAL LADY PATRIOTS (0-0)

Head Coach: Alicia Nava

Aug. 10 - at Aldine Davis,6:30 pm

Aug. 12-14 - Huffman Tournament

Aug. 17 - Channelview, 6:30 pm

Aug. 19-21 - Dickinson Tournament

Aug. 24 - TBA

Aug. 27 - TBA

Aug. 31 - at La Porte, 6:30 pm*

Sept. 3 - Friendswood, 6:30 pm*

Sept. 7 - at Baytown Lee, 6:30 pm*

Sept. 10 - Manvel, 6:30 pm*

Sept. 14 - at Baytown Sterling, 6:30 pm*

Sept. 17 - Santa Fe, 6:30 pm*

Sept. 21 - Texas City, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Galveston Ball, 6:30 pm*

Sept. 28 - OPEN

Oct. 1 - La Porte, 6:30 pm*

Oct. 5 - at Friendswood, 6:30 pm*

Oct. 8 - Baytown Lee, 6:30 pm*

Oct. 12 - at Manvel, 6:30 pm*

Oct. 15 - Baytown Sterling, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Santa Fe, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Texas City, 6:30 pm*

Oct. 26 - Galveston Ball, 6:30 pm*

 

BAYTOWN LEE LADY GANDERS (0-0)

Head Coach: Mary Grosjean

Aug. 10 - at Pasadena Memorial, 6:30 pm

Aug. 12 - Huffman Tournament

Aug. 13 - Channelview, 6:30 pm

Aug. 14 - Huffman Tournament

Aug. 17 - Splendora, 6:30 pm

Aug. 19 - Dickinson Tournament

Aug. 20 - Angleton, 6:30 pm

Aug. 21 - Dickinson Tournament

Aug. 24 - Santa Fe, 6:30 pm*

Aug. 27 - Pasadena, 6:30 pm

Aug. 31 - Texas City, 6:30 pm*

Sept. 3 - at Galveston Ball, 6:30 pm*

Sept. 7 - Baytown Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Sept. 10 - at La Porte, 6:30 pm*

Sept. 14 - Friendswood, 6:30 pm*

Sept. 17 - OPEN

Sept. 21 - at Manvel, 6:30 pm*

Sept. 24 - Baytown Sterling, 6:30 pm*

Sept. 28 - at Santa Fe, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Texas City, 6:30 pm*

Oct. 5 - Galveston Ball, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Baytown Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Oct. 12 - La Porte, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Friendswood, 6:30 pm*

Oct. 19 - OPEN

Oct. 22 - Manvel, 6:30 pm*

Oct. 26 - at Baytown Sterling, 6:30 pm*

 

BAYTOWN STERLING LADY RANGERS (0-0)

Head Coach: Candace Southhall

Aug. 10 - at Pasadena Dobie (Phillips), 6:30 pm

Aug. 12-14 - Aldine ISD Tournament

Aug. 17 - at Pasadena Memorial, 6:30 pm

Aug. 19 - Dickinson Tournament

Aug. 20 - at Galena Park North Shore, 6:30 pm

Aug. 21 - Dickinson Tournament

Aug. 24 - at Manvel, 6:30 pm*

Aug. 27 - Dickinson, 6:30 pm

Aug. 31 - at Humble, 6:30 pm

Sept. 3 - at Santa Fe, 6:30 pm*

Sept. 7 - Texas City, 6:30 pm*

Sept. 10 - at Galveston Ball, 6:30 pm*

Sept. 14 - Baytown Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Sept. 17 - at LaPorte, 6:30 pm*

Sept. 21 - Friendswood, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Baytown Lee, 6:30 pm*

Sept. 28 - Manvel, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Crosby, 6:30 pm

Oct. 5 - Santa Fe, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Texas City, 6:30 pm*

Oct. 12 - Galveston Ball, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Oct. 19 - La Porte, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Friendswood, 6:30 pm*

Oct. 26 - Baytown Lee, 6:30 pm* 

 

FRIENDSWOOD LADY MUSTANGS (0-0)

Head Coach: Sarah Paulk

Aug. 10 - at Dickinson, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Round Rock Westwood Tournament

Aug. 17 - Clear Creek, 6:30 pm

Aug. 19 - Dickinson Tournament

Aug. 20 - at Clear Brook, 6:30 pm

Aug. 21 - Dickinson Tournament

Aug. 24 - Texas City, 6:30 pm*

Aug. 26 - Richmond George Ranch Tournament

Aug. 27 - Pasadena Memorial, 6:30 pm

Aug. 28 - Richmond George Ranch Tournament

Aug. 31 - Galveston Ball, 6:30 pm*

Sept. 3 - at Baytown Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Sept. 7 - La Porte, 6:30 pm*

Sept. 10 - OPEN

Sept. 14 - at Baytown Lee, 6:30 pm*

Sept. 17 - Manvel, 6:30 pm*

Sept. 21 - at Baytown Sterlng, 6:30 pm*

Sept. 24 - Santa Fe, 6:30 pm*

Sept. 28 - at Texas City, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Galveston Ball, 6:30 pm*

Oct. 5 - Baytown Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Oct. 8 - at La Porte, 6:30 pm*

Oct. 12 - Clear Lake, 6:30 pm

Oct. 15 - Baytown Lee, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Manvel, 6:30 pm*

Oct. 22 - Baytown Sterling, 6:30 pm*

Oct. 26 - at Santa Fe, 6:30 pm*

Oct. 29 - Clear Falls, 4:15 pm 

 

GALVESTON BALL LADY TORNADOES (0-0)

Head Coach: Michelle Profitt

Aug. 10 - at Pasadena, 6:30 pm

Aug. 12 - Pasadena Memorial Tournament

Aug. 13 - at Alief Hastings, 6:30 pm

Aug. 14 - Pasadena Memorial Tournament

Aug. 17 - Port Neches-Groves, 6:30 pm

Aug. 20 - Aldine Davis, 6:30 pm

Aug. 24 - at La Porte, 6:30 pm*

Aug. 26 - Richmond George Ranch Tournament

Aug. 27 - Humble, 6:30 pm

Aug. 31 - at Friendswood, 6:30 pm*

Sept. 2 - Stafford Tournament

Sept. 3 - Baytown Lee, 6:30 pm*

Sept. 4 - Stafford Tournament

Sept. 7 - at Manvel, 6:30 pm*

Sept. 10 - Baytown Sterling, 6:30 pm*

Sept. 14 - at Santa Fe, 6:30 pm*

Sept. 17 - Texas City, 6:30 pm*

Sept. 21 - Dickinson, 6:30 pm

Sept. 24 - Baytown Goose Creek Memorial, 4:30 pm*

Sept. 28 - La Porte, 6:30 pm*

Oct. 1 - Friendswood, 6:30 pm*

Oct. 5 - at Baytown Lee, 6:30 pm*

Oct. 8 - Manvel, 6:30 pm*

Oct. 12 - at Baytown Sterling, 6:30 pm*

Oct. 15 - Santa Fe, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Texas City, 6:30 pm*

Oct. 22 - OPEN

Oct. 26 - at Baytown Goose Creek Memorial, 6:30 pm* 

 

LA PORTE LADY BULLDOGS (0-0)

Head Coach: Mindy Stone

Aug. 10 - Dayton/Lumberton Tri-Match (Dayton), 11:00 am

Aug. 12 - Pasadena Memorial Tournament

Aug. 13 - at Deer Park, 5:30 pm

Aug. 14 - Pasadena Memorial Tournament

Aug. 17 - Clear Lake, 6:30 pm

Aug. 19 - Dickinson Tournament

Aug. 20 - Barbers Hill, 6:30 pm

Aug. 21 - Dickinson Tournament

Aug. 24 - Galveston Ball, 6:30 pm*

Aug. 27 - at Katy Morton Ranch, 6:30 pm

Aug. 31 - Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Sept. 2 - Santa Fe Tournament

Sept. 3- at Sweeny, 6:30 pm

Sept. 4 - Santa Fe Tournament

Sept. 7 - at Friendswood, 6:30 pm*

Sept. 10 - Baytown Lee, 6:30 pm*

Sept. 14 - at Manvel, 6:30 pm*

Sept. 17 - Baytown Sterling, 6:30 pm*

Sept. 21 - at Santa Fe, 6:30 pm*

Sept. 24 - Texas City, 6:30 pm*

Sept. 28 - at Galveston Ball, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Oct. 5 - OPEN

Oct. 8 - Friendswood, 6:30 pm*

Oct. 12 - at Baytown Lee, 6:30 pm*

Oct. 15 - Manvel, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Baytown Sterling, 6:30 pm*

Oct. 22 - Santa Fe, 6:30 pm*

Oct. 26 - at Texas City, 6:30 pm* 

 

MANVEL LADY MAVERICKS (0-0)

Head Coach:

 

SANTA FE LADY INDIANS (0-0)

Head Coach: Jennifer Webb

Aug. 14 - Houston St. John's, 2:00 pm

Aug. 16 - Needville, 6:30 pm

Aug. 19-21 - Dickinson Tournament

Aug. 24 - at Baytown Lee, 6:30 pm*

Aug. 26-28 - Volleypalooza

Aug. 31 - at Manvel, 6:30 pm*

Sept. 2 - Labor Day Classic

Sept. 3 - Baytown Sterling, 6:30 pm*

Sept. 4 - Labor Day Classic

Sept. 7 - Nederland, 6:30 pm

Sept. 10 - at Texas City, 6:30 pm*

Sept. 14 - Galveston Ball, 6:30 pm*

Sept. 17 - at Baytown Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Sept. 21 - La Porte, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Friendswood, 6:30 pm*

Sept. 28 - Baytown Lee, 6:30 pm*

Oct. 1 - Manvel, 6:30 pm*

Oct. 5 - Baytown Sterling, 6:30 pm*

Oct. 8 - OPEN

Oct. 12 - Texas City, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Galveston Ball, 6:30 pm*

Oct. 19 - Baytown Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Oct. 22 - at La Porte, 6:30 pm*

Oct. 26 - Friendswood, 6:30 pm*

 

TEXAS CITY LADY STINGAREES (0-0)

Head Coach: TBA

Aug. 10 - Alvin, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Huffman Hargrave Tournament

Aug. 17 - at Crosby, 6:30 pm

Aug. 20 - at Dickinson, 6:30 pm

Aug. 24 - at Friendswood, 6:30 pm*

Aug. 26-28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - at Baytown Lee, 6:30 pm*

Sept. 3 - Manvel, 6:30 pm*

Sept. 7 - at Baytown Sterling, 6:30 pm*

Sept. 10 - Santa Fe, 6:30 pm*

Sept. 14 - Pasadena Dobie, 6:30 pm

Sept. 17 - at Galveston Ball, 6:30 pm*

Sept. 21 - at Baytown Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Sept. 24 - at La Porte, 6:30 pm*

Sept. 28 - Friendswood, 6:30 pm*

Oct. 1 - Baytown Lee, 6:30 pm*

Oct. 5 - at Manvel, 6:30 pm*

Oct. 8 - Baytown Sterling, 6:30 pm*

Oct. 12 - at Santa Fe, 6:30 pm*

Oct. 15 - OPEN

Oct. 19 - Galveston Ball, 6:30 pm*

Oct. 22 - Baytown Goose Creek Memorial, 6:30 pm*

Oct. 26 - La Porte, 6:30 pm*

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

17-4A

CARTHAGE LADY BULLDOGS (0-0)

Head Coach: TBA

Aug. 10 - at Tatum/Gary Trimatch, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Tyler Tournament

Aug. 17 - Longview, 6:30 pm

Aug. 19-21 - Bryan Classic

Aug. 24 - at Texarkana, TX/Texarkana Pleasant Grove Trimatch, 4:40 pm

Aug. 27 - OPEN

Aug. 31 - Lindale, 5:45 pm

Sept. 3-4 - ETBU Tournament

Sept. 7 - at Marshall, 6:30 pm

Sept. 10 - at Beckville, 4:30 pm

Sept. 14 - Tyler High, 7:00 pm

Sept. 17 - Whitehouse, 4:30 pm

Sept. 21 - Texarkana Pleasant Grove, 6:30 pm

Sept. 24 - Rusk, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Jasper, 6:30 pm*

Oct. 1 - OPEN

Oct. 5 - at Palestine, 6:30 pm*

Oct. 8 - Center, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Rusk, 6:30 pm*

Oct. 15 - Jasper, 4:30 pm*

Oct. 19 - OPEN

Oct. 22 - Palestine, 4:30 pm*

Oct. 26 - Center, 6:30 pm* 

 

CENTER LADY RIDERS (0-0)

Head Coach:

 

JASPER LADY DAWGS (0-0)

Head Coach: Chelsea Whitmire

Aug. 10 - at Buna, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Woodville Tournament

Aug. 17 - at Kirbyville, 6:30 pm

Aug. 24 - Silsbee, 6:30 pm

Aug. 26 - Warren Tournament

Aug. 27 - at Newton, 4:30 pm

Aug. 28 - Warren Tournament

Aug. 31 - Lumberton, 6:30 pm

Sept. 3 - Shepherd, 4:30 pm

Sept. 7 - Kountze, 5:30 pm

Sept. 9-11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - at Huntington, 6:30 pm

Sept. 17 - Lufkin, 4:30 pm

Sept. 21 - Coldspring-Oakhurst, 6:30 pm

Sept. 24 - at Vidor, 4:30 pm

Sept. 28 - Carthage, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Palestine, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Center, 6:30 pm*

Oct. 8 - Rusk, 4:30 pm*

Oct. 12 - OPEN

Oct. 15 - at Carthage, 4:30 pm*

Oct. 19 - Palestine, 6:30 pm*

Oct. 22 - Center, 4:30 pm*

Oct. 26 - at Rusk, 6:30 pm* 

 

PALESTINE LADYCATS (0-0)

Head Coach: Janae Evans

Aug. 10 - Rice, 5:30 pm

Aug. 12-14 - Palestine Tournament

Aug. 17 - Jacksonville, 6:30 pm

Aug. 19-21 - Jewett Leon Varsity Tournament

Aug. 24 - at Tyler Chapel Hill, 6:30 pm

Aug. 26&28 - Edgewood Tournament

Aug. 31 - at Nacogdoches, 6:00 pm

Sept. 3 - at Eustace, 4:30 pm

Sept. 7 - Mabank, 7:00 pm

Sept. 10 - Canton, 4:30 pm

Sept. 14 - Brownsboro, 6:30 pm

Sept. 17 - at Athens, 6:30 pm

Sept. 21 - at Lufkin, 6:30 pm

Sept. 24 - Center, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Rusk, 6:30 pm*

Oct. 1 - Jasper, 4:30 pm*

Oct. 5 - Carthage, 6:30 pm*

Oct. 8 - Lufkin Hudson, 4:30 pm

Oct. 12 - at Center, 6:30 pm*

Oct. 15 - Rusk, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Jasper, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Carthage, 4:30 pm*

Oct. 26 - OPEN 

 

RUSK LADY EAGLES (0-0)

Head Coach:

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

21-4A

HAMSHIRE-FANNETT LADYHORNS (0-0)

Head Coach: Nicole Parish

Aug. 10 - Vidor, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Woodville Tournament

Aug. 17 - Little Cypress-Mauriceville, 6:30 pm

Aug. 20 - at Orangefield, 6:30 pm

Aug. 24 - Beaumont United, 6:30 pm

Aug. 26 - Orangefield Tournament

Aug. 27 - at Bridge City, 4:30 pm

Aug. 28 - Orangefield Tournament

Aug. 31 - at Tarkington, 6:30 pm

Sept. 3 - Silsbee, 4:30 pm

Sept. 7 - Hardin-Jefferson, 6:30 pm*

Sept. 9&11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - at Liberty, 6:30 pm*

Sept. 17 - Livingston, 4:30 pm*

Sept. 21 - OPEN

Sept. 24 - at Huffman Hargrave, 4:30 pm*

Sept. 28 - Shepherd, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Splendora, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Hardin-Jefferson, 6:30 pm*

Oct. 8 - Liberty, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Livingston, 6:30 pm*

Oct. 15 - OPEN

Oct. 19 - Huffman Hargrave, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Shepherd, 4:30 pm*

Oct. 26 - Splendora, 6:30 pm* 

 

HARDIN-JEFFERSON LADY HAWKS (0-0)

Head Coach: Jolee Kolander

Aug. 10 - Nederland, 6:30 pm

Aug. 13 - Beaumont West Brook, 6:30 pm

Aug. 17 - at Vidor, 6:30 pm

Aug. 19-21 - Bryan-College Station Tournament

Aug. 24 - at Lumberton, 6:30 pm

Aug. 26-28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - Hardin, 6:30 pm

Sept. 3 - East Chambers/Orangefield Dual Match (H-J), 4:00 pm

Sept. 7 - at Hamshire-Fannett, 6:30 pm*

Sept. 9 - YMBL Tournament

Sept. 10 - Little Cypress-Mauriceville, 4:30 pm

Sept. 11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - Huffman Hargrave, 6:30 pm*

Sept. 17 - Shepherd, 4:30 pm*

Sept. 21 - Splendora, 6:30 pm*

Sept. 24 - OPEN

Sept. 28 - at Liberty, 6:30 pm*

Oct. 1 - Livingston, 4:30 pm*

Oct. 5 - Hamshire-Fannett, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Huffman Hargrave, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Shepherd, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Splendora, 4:30 pm*

Oct. 19 - OPEN

Oct. 22 - Liberty, 4:30 pm*

Oct. 26 - at Livingston, 6:30 pm*

 

HUFFMAN HARGRAVE LADY FALCONS (0-0)

Head Coach: Tammy White

Aug. 9 - Nederland, 6:30 pm

Aug. 10 - at New Caney, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Huffman Tournament

Aug. 17 - at Porter, 6:30 pm

Aug. 20 - Crosby, 6:30 pm

Aug. 24 - at Kingwood Park, 6:30 pm

Aug. 26-28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - at Bridge City, 6:30 pm

Sept. 2 - Santa Fe Tournament

Sept. 3 - at Barbers Hill, 6:30 pm

Sept. 7 - Splendora, 6:30 pm*

Sept. 10 - El Campo, 4:30 pm

Sept. 14 - at Hardin-Jefferson, 6:30 pm*

Sept. 17 - Liberty, 4:30 pm*

Sept. 21 - at Livingston, 6:30 pm*

Sept. 24 - Hamshire-Fannett, 4:30 pm*

Sept. 28 - OPEN

Oct. 1 - at Shepherd, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Splendora, 6:30 pm*

Oct. 8 - Hardin-Jefferson, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Liberty, 6:30 pm*

Oct. 15 - Livingston, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Hamshire-Fannett, 6:30 pm*

Oct. 22 - OPEN

Oct. 26 - Shepherd, 6:30 pm*

 

LIBERTY LADY PANTHERS (0-0)

Head Coach: Justan Anderson

Aug. 9 - Little Cypress-Mauriceville, 2:00 pm

Aug. 10 - at Woodville, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Lumberton Tournament

Aug. 17 - Orangefield, 6:30 pm

Aug. 20 - Bridge City, 4:30 pm

Aug. 24 - Kirbyville, 6:30 pm

Aug. 26 - Dayton Tournament

Aug.27 - Tarkington, 4:30 pm

Aug. 28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - Vidor, 6:30 pm

Sept. 3 - at Madisonville, 4:30 pm

Sept. 7 - at Livingston, 4:30 pm*

Sept. 10 - OPEN

Sept. 14 - Hamshire-Fannett, 6:30 pm*

Sept. 17 - at Huffman Hargrave, 4:30 pm*

Sept. 21 - Shepherd, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Splendora, 4:30 pm*

Sept. 28 - Hardin-Jefferson, 6:30 pm*

Oct. 1 - Beaumont Monsignor Kelly, 4:30 pm

Oct. 5 - Livingston, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Hamshire-Fannett, 4:30 pm*

Oct. 12 - Huffman Hargrave, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Shepherd, 4:30 pm*

Oct. 19 - Splendora, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Hardin-Jefferson, 4:30 pm*

Oct. 26 - OPEN

 

LIVINGSTON LADY LIONS (0-0)

Head Coach: Macy Box

Aug. 10 - Corrigan-Camden, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Woodville Tournament

Aug. 17 - at Lovelady, 6:30 pm

Aug. 20 - Coldspring-Oakhurst, 6:30 pm

Aug. 24 - at Nacogdoches, 6:30 pm

Aug. 26&28 - Navasota Tournament

Aug. 31 - at East Chambers, 6:30 pm

Sept. 3 - Navasota, 4:30 pm

Sept. 7 - Liberty, 6:30 pm*

Sept. 9 - YMBL Tournament

Sept. 10 - Diboll, 4:30 pm

Sept. 11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - OPEN

Sept. 17 - at Hamshire-Fannett, 4:30 pm*

Sept. 21 - Huffman Hargrave, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Shepherd, 4:30 pm*

Sept. 28 - Splendora, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Hardin-Jefferson, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Liberty, 6:30 pm*

Oct. 8 - OPEN

Oct. 12 - Hamshire-Fannett, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Huffman Hargrave, 4:30 pm*

Oct. 19 - Shepherd, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Splendora, 4:30 pm*

Oct. 26 - Hardin-Jefferson, 6:30 pm* 

  

SHEPHERD LADY PIRATES (0-0)

Head Coach: Sarah Evans

Aug. 13 - at Coldspring-Oakhurst, 4:30 pm

Aug. 14 - at Goodrich, 11:00 am

Aug. 17 - Corrigan-Camden, 6:00 pm

Aug. 19-21 - Groveton Tournament

Aug. 24 - Onalaska, 6:30 pm

Aug. 26-28 - Warren Tournament

Sept. 3 - at Jasper, 4:30 pm

Sept. 7 - at Tarkington, 6:30 pm

Sept. 10 - at Corrigan-Camden, 5:00 pm

Sept. 14 - at Splendora, 6:30 pm*

Sept. 17 - at Hardin-Jefferson, 4:30 pm*

Sept. 21 - at Liberty, 6:30 pm*

Sept. 24 - Livingston, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Hamshire-Fannett, 6:30 pm*

Oct. 1 - Huffman Hargrave, 4:30 pm*

Oct. 5 - OPEN

Oct. 8 - Splendora, 4:30 pm*

Oct. 12 - Hardin-Jefferson, 6:30 pm*

Oct. 15 - Liberty, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Livingston, 6:30 pm*

Oct. 22 - Hamshire-Fannett, 4:30 pm*

Oct. 26 - Huffman Hargrave, 6:30 pm*  

 

SPLENDORA LADYCATS (0-0)

Head Coach: Daniel Stedman

Aug. 10 - at Cleveland, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Austin Showcase Tournament

Aug. 17 - at Baytown Lee, 6:30 pm

Aug. 20 - Willis, 6:30 pm

Aug. 24 - Porter, 6:30 pm

Aug. 26 &28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - at Madisonville, 6:30 pm

Sept. 3 - Port Neches-Groves, 6:30 pm

Sept. 7 - at Huffman Hargrave, 6:30 pm*

Sept. 9&11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - Shepherd, 6:30 pm*

Sept. 17 - Tomball Concordia Lutheran, 6:30 pm

Sept. 21 - at Hardin-Jefferson, 6:30 pm*

Sept. 24 - Liberty, 6:30 pm*

Sept. 28 - at Livingston, 6:30 pm*

Oct. 1 - Hamshire-Fannett, 6:30 pm*

Oct. 5 - Huffman Hargrave, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Shepherd, 6:30 pm*

Oct. 12 - OPEN

Oct. 15 - at Hardin-Jefferson, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Liberty, 6:30 pm*

Oct. 22 - Livingston, 6:30 pm*

Oct. 26 - at Hamhire-Fannett, 6:30 pm* 

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

22-4A

BRIDGE CITY LADY CARDINALS

Head Coach: Savanah Deluna

Aug. 10 - at Evadale, 5:30 pm

Aug. 12-14 - Woodville Tournament

Aug. 17 - Beaumont United, 6:30 pm

Aug. 19 - Dickinson Tournament

Aug. 20 - at Liberty, 4:30 pm

Aug. 24 - Beaumont Monsignor Kelly, 6:30 pm

Aug. 27 - Hamshire-Fannett, 4:30 pm

Aug. 31 - Huffman Hargrave 6:30 pm

Sept. 2 - Santa Fe Tournament

Sept. 3 - Nederland, 4:30 pm

Sept. 4 - Santa Fe Tournament

Sept. 7 - Vidor, 7:00 pm*

Sept. 10 - OPEN

Sept. 14 - at Orangefield, 7:00 pm*

Sept. 17 - Silsbee, 5:00 pm*

Sept. 21 - Huntington, 6:30 pm

Sept. 24 - at Lumberton, 5:00 pm*

Sept. 28 - West Orange-Stark, 7:00 pm*

Oct. 1 - at Little Cypress-Mauriceville, 5:00 pm*

Oct. 5 - at Vidor, 7:00 pm*

Oct. 8 - Orangefield, 5:00 pm*

Oct. 12 - at Silsbee, 7:00 pm*

Oct. 15 - OPEN

Oct. 19 - Lumberton, 7:00 pm*

Oct. 22 - at West Orange-Stark, 5:00 pm*

Oct. 26 - Little Cypress-Mauriceville, 7:00 pm*

 

LITTLE CYPRESS-MAURICEVILLE LADY BEARS

Head Coach: Rhonda Williams

Aug. 9 - Liberty, TBA

Aug. 10 - at Hardin, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Aldine Tournament

Aug. 17 - at Hamshire-Fannett, 6:30 pm

Aug. 20 - at Beaumont West Brook, 6:30 pm

Aug. 24 - Deweyville, 6:30 pm

Aug. 26-28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - at Woodville, 5:30 pm

Sept. 3 - at Beaumont United, 6:30 pm

Sept. 7 - Lumberton, 7:00 pm*

Sept. 9 - YMBL Tournament

Sept. 10 - at West Orange-Stark, 4:30 pm*

Sept. 11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - Vidor, 4:30 pm*

Sept. 17 -  OPEN

Sept. 21 - at Orangefield, 7:00 pm*

Sept. 24 - at Silsbee, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Bridge City, 7:00 pm*

Oct. 1 - at Lumberton, 4:30 pm*

Oct. 5 - West Orange-Stark, 7:00 pm*

Oct. 8 - at Vidor, 7:00 pm*

Oct. 12 - OPEN

Oct. 15 - Orangefield, 4:30 pm*

Oct. 19 - Silsbee, 7:00 pm*

Oct. 22 - Bridge City, 4:30 pm*  

 

LUMBERTON LADY RAIDERS

Head Coach: Kaila Foster

Aug. 10 - Dayton/La Porte Dual Match, 4:30 pm

Aug. 12-14 - Lumberton Tournament

Aug. 17 - Tarkington, 4:30 pm

Aug. 24 - Hardin-Jefferson, 4:30 pm

Aug. 26-28 - Dayton Tournament

Aug. 31 - at Jasper, 6:30 pm

Sept. 3 - Beaumont West Brook, 6:30 pm

Sept. 7 - Little Cypress-Mauriceville, 6:30 pm*

Sept. 10 - OPEN

Sept. 14- at Vidor, 4:30 pm*

Sept. 17 - Orangefield, 6:30 pm*

Sept. 21 - at Silsbee, 4:30 pm*

Sept. 24 - Bridge City, 6:30 pm*

Sept. 28 - OPEN

Oct. 1 - at West Orange-Stark, 6:30 pm*

Oct. 5 - at Little Cypress-Mauriceville, 4:30 pm*

Oct. 8 - Vidor, 6:30 pm*

Oct. 12 - at Orangefield, 4:30 pm*

Oct. 15 - Silsbee, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Bridge City, 4:30 pm*

Oct. 22 - OPEN

Oct. 26 - West Orange-Stark, 4:30 pm* 

 

ORANGEFIELD LADY BOBCATS

Head Coach: Ashlee Broussard

Aug. 10 - Port Arthur Memorial, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Lumberton Tournament

Aug. 17 - at Liberty, 6:30 pm

Aug. 20 - Hamshire-Fannett, 4:30 pm

Aug. 24 - OPEN

Aug. 26 - Orangefield Tournament

Aug. 27 - Anahuac, 4:30 pm

Aug. 28 - Orangefield Tournament

Aug. 31 - Deweyville, 6:30 pm

Sept. 3 - East Chambers/Hardin-Jefferson Dual Match (H-J), 4:30 pm

Sept. 7 - at Silsbee, 7:00 pm*

Sept. 9 - YMBL Tournament

Sept. 10 - OPEN

Sept. 11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - Bridge City, 7:00 pm*

Sept. 17 - at Lumberton, 4:30 pm*

Sept. 21 - West Orange-Stark, 7:00 pm*

Sept. 24 - at Little Cypress-Mauriceville, 4:30 pm*

Sept. 28 - Vidor, 7:00 pm*

Oct. 1 - OPEN

Oct. 5 - Silsbee, 7:00 pm*

Oct. 8 - at Bridge City, 4:30 pm*

Oct. 12 - Lumberton, 7:00 pm*

Oct. 15 - at West Orange-Stark, 4:30 pm*

Oct. 19 - Little Cypress-Mauriceville, 7:00 pm*

Oct. 22 - at Vidor, 4:30 pm*

Oct. 26 - OPEN

 

SILSBEE LADY TIGERS

Head Coach: Bridgett Hicks

Aug. 10 - at Warren, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Lumberton Tournament

Aug. 17 - Evadale, 5:30 pm

Aug. 20 - OPEN

Aug. 24 - at Jasper, 6:30 pm

Aug. 26 - Warren Tournament

Aug. 27 - Buna, 4:30 pm

Aug. 28 - Warren Tournament

Aug. 31 - OPEN

Sept. 3 - at Hamshire-Fannett, 4:30 pm

Sept. 7 - Orangfield, 7:00 pm*

Sept. 9&11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - at Diboll, 6:30 pm

Sept. 17 - at Bridge City, 4:30 pm*

Sept. 21 - at Lumberton, 7:00 pm*

Sept. 24 - at West Orange-Stark, 4:30 pm*

Sept. 28 - Little Cypress-Mauriceville, 7:00 pm*

Oct. 1 - at Vidor, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Orangefield, 7:00 pm*

Oct. 8 - OPEN

Oct. 12 - Bridge City, 7:00 pm*

Oct. 15 - Lumberton, 4:30 pm*

Oct. 19 - West Orange-Stark, 7:00 pm*

Oct. 22 - at Little Cypress-Mauriceville, 4:30 pm*

Oct. 26 - Vidor, 7:00 pm*

 

VIDOR LADY PIRATES

Head Coach: Melissa Story

Aug. 10 - at Hamshire-Fannett, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Woodville Tournament

Aug. 17 - Hardin-Jefferson, 6:30 pm

Aug. 20 - Nederland, 6:30 pm

Aug. 24 - at East Chambers, 6:30 pm

Aug. 26-28 - Splendora Tournament

Aug. 31 - at Liberty, 6:30 pm

Sept. 3 - Tarkington, 4:30 pm

Sept. 7 - at Bridge City, 7:00 pm*

Sept. 9 - YMBL Tournament

Sept.10 - Conroe, 5:00 pm

Sept. 11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - Lumberton, 7:00 pm*

Sept. 17 - at West Orange-Stark, 4:30 pm*

Sept. 21 - Little Cypress-Mauriceville, 7:00 pm*

Sept. 24 - Jasper, 4:30 pm

Sept. 28 - at Orangefield, 7:00 pm*

Oct. 1 - Silsbee, 4:30 pm*

Oct. 5 - Bridge City, 7:00 pm*

Oct. 8 - Lumberton, 4:30 pm*

Oct. 12 - West Orange-Stark, 7:00pm*

Oct. 15 - at Little Cypress-Mauriceville, 4:30 pm*

Oct. 19 - OPEN

Oct. 22 - Orangefield, 4:30 pm*

Oct. 26 - at Silsbee, 7:00 pm*

  

WEST ORANGE-STARK LADY MUSTANGS

Head Coach: Sheridan Starnes

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

21-3A

CORRIGAN-CAMDEN LADY BULLDOGS

Head Coach: Sage Gardner

Aug. 10 - at Livingston, 6:30 pm

Aug. 12-14 - TBA Tournament

Aug. 17 - at Shepherd, 6:30 pm

Aug. 19 - Groveton Tournament

Aug. 20 - Groveton, 4:30 pm

Aug. 21 - Groveton Tournament

Aug. 24 - New Waverly, 6:00 pm

Aug. 27-28 - Athens Tournament

Aug. 31 - OPEN

Sept. 3 - at Crockett, 4:30 pm

Sept. 7 - Onalaska, 6:30 pm*

Sept. 10 - Shepherd, 4:30 pm

Sept. 14 - San Augustine, 6:30 pm

Sept. 17 - OPEN

Sept. 21 - Lufkin Hudson, 4:30 pm

Sept. 24 - Hemphill, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Huntington, 6:30 pm*

Oct. 1 - Diboll, 4:30 pm*

Oct. 5 - OPEN

Oct. 8 - at Nacogdoches Central Heights, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Hemphill, 6:30 pm*

Oct. 15 - Huntington, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Diboll, 6:30 pm*

Oct. 22 - OPEN

Oct. 26 - Nacogdoches Central Heights, 6:30 pm*

 

DIBOLL LADYJACKS

Head Coach: Jeremy Stewart

Aug. 10 - at Groveton, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Lumberton Tournament

Aug. 17 - Teague/Woodville Trimatch (Diboll), 4:30 pm

Aug. 19-21 - Lufkin Tournament

Aug. 24 - at Coldspring-Oakhurst, 6:30 pm

Aug. 26 - Warren Tournament

Aug. 27 - Warren, 4:30 pm

Aug. 28 - Warren Tournament

Aug. 31 - at Crockett, 6:30 pm

Sept. 3 - at Latexo, 6:30 pm

Sept. 7 - Kirbyville, 4:30 pm

Sept. 14 - Silsbee, 6:30 pm

Sept. 17 - Trinity, 4:30 pm

Sept. 21 - Huntington, 6:30 pm*

Sept. 24 - OPEN

Sept. 28 - at Corrigan-Camden, 6:30 pm*

Oct. 1 - Nacogdoches Central Heights, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Hemphill, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Huntington, 4:30 pm*

Oct. 12 - OPEN

Oct. 15 - Corrigan-Camden, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Nacogdoches Central Heights, 6:30 pm*

Oct. 22 - Hemphill, 4:30 pm*

 

HEMPHILL LADY HORNETS

Head Coach: TBA

Aug. 10 - at Newton, 6:00 pm

Aug. 13 - OPEN

Aug. 17 - Burkeville (Kirbyville), 6:00 pm

Aug. 20 - Kirbyville, 6:00 pm

Aug. 24 - Newton, 6:00 pm

Aug. 27 - San Augustine, 6:00 pm

Aug. 31 - at San Augustine, 6:00 pm

Sept. 2 - Shelbyville Tournament

Sept. 3 - Buna, 5:30 pm

Sept. 4 - Shelbyville Tournament

Sept. 7 - at Shelbyville, 6:00 pm

Sept. 10 - OPEN

Sept. 14 - Garrison, 6:00 pm

Sept. 21 - OPEN

Sept. 24 - at Corrigan-Camden, 6:00 pm*

Sept. 28 - Nacogdoches Central Heights, 5:30 pm*

Oct. 5 - at Huntington, 5:30 pm*

Oct. 8 - Diboll, 6:00 pm*

Oct. 12 - Corrigan-Camden, 6:00 pm*

Oct. 15 - at Nacogdoches Central Heights, 5:30 pm*

Oct. 19 - OPEN

Oct. 22 - Huntington, 6:00 pm*

Oct. 26 - at Diboll, 6:00 pm*

Oct. 29 - at Newton, 6:00 pm

 

HUNTINGTON DEVILETTES

Head Coach: Ben Belshaw

Aug. 10 - Kirbyville, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Woodville Tournament

Aug. 17 - at Nacogdoches, 6:00 pm

Aug. 19&21 - Palestine Westwood Tournament

Aug. 26&28 - Warren Tournament

Aug. 31 - at Chester, 6:00 pm

Sept. 3 - at Shelbyville, 4:30 pm

Sept. 7 - Madisonville, 6:30 pm

Sept. 10 - Lovelady, 4:30 pm

Sept. 14 - Jasper, 6:30 pm

Sept. 17 - Huntsville Alpha Omega, 4:30 pm

Sept. 21 - at Bridge City, 6:30 pm

Sept. 24 - at Diboll, 4:30 pm*

Sept. 28 - Corrigan-Camden, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Nacogdoches Central Heights, 4:30 pm*

Oct. 5 - Hemphill, 6:30 pm*

Oct. 8 - OPEN

Oct. 12 - Diboll, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Corrigan-Camden, 4:30 pm*

Oct. 19 - Nacogdoches Central Heights, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Hemphill, 4:30 pm*

Oct. 26 - OPEN

 

NACOGDOCHES CENTRAL HEIGHTS LADY DEVILS

Head Coach: Logan Smoak

Aug. 10 - Beckville, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Central Heights Classic

Aug. 17 - Bullard/Tyler Trimatch, 6:30 pm

Aug. 19-21 - Jewett Leon Tournament

Aug. 24 - Sabine, 6:30 pm

Aug. 27 - Nacogdoches, 4:30 pm

Aug. 31 - at Rusk, 6:30 pm

Sept. 3-4 - Marshall Tournament

Sept. 7 - at Gary, 6:00 pm

Sept. 10 - at Gilmer, 4:30 pm

Sept. 14 - Lufkin, 6:30 pm

Sept. 17 - at Garrison, 4:30 pm

Sept. 21 - at White Oak, 6:30 pm

Sept. 24 - at Bullard, 4:30 pm

Sept. 28 - at Hemphill, 6:30 pm*

Oct. 1 - Huntington, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Diboll, 6:30 pm*

Oct. 8 - Corrigan-Camden, 4:30 pm*

Oct. 12 - OPEN

Oct. 15 - Hemphill, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Huntington, 6:30 pm*

Oct. 22 - Diboll, 4:30 pm*

Oct. 26 - at Corrigan-Camden, 6:30 pm*

Oct. 29 - TBA 

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

22-3A

ANAHUAC LADY PANTHERS

Head Coach: Lauren Brandon

Aug. 10 - at Hitchcock, 5:30 pm

Aug. 13 - Liberty, 6:30 pm

Aug. 17 - Hardin, 6:30 pm

Aug. 19&21 - Lufkin Tournament

Aug. 24 - Port Arthur Memorial, 6:30 pm

Aug. 26 - Orangefield Tournament

Aug. 27 - at Orangefield, 4:30 pm

Aug. 28 - Orangefield Tournament

Aug. 31 - at Colmesneil, 5:30 pm

Sept. 3 - at Beaumont Monsignor Kelly, 4:30 pm

Sept. 7 - Beaumont Legacy Christian, 6:30 pm

Sept. 9 - YMBL Tournament

Sept. 10 - Woodville, 4:30 pm*

Sept. 11 - YMBL Tournament

Sept. 14 -at Kirbyville, 6:30 pm*

Sept. 17 - Buna, 4:30 pm*

Sept. 21 - at Kountze, 6:30 pm*

Sept. 24 - at East Chambers, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Newton, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Warren, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Woodville, 6:30 pm*

Oct. 8 - East Chambers, 4:30 pm*

Oct. 12 - Newton, 6:30 pm*

Oct. 15 - Kirbyvillle, 4:30 pm*

Oct. 19 - Warren, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Buna, 4:30 pm*

Oct. 26 - Kountze, 6:30 pm*

 

BUNA LADY COUGARS

Head Coach: Ali Way

Aug. 10 - Jasper, 6:30 pm

Aug. 12-14- Lumberton Tournament

Aug. 17 - at Deweyville, 6:30 pm

Aug. 19 - Silsbee Tournament

Aug. 20 - at Beaumont Monsignor Kelly, 6:30 pm

Aug. 21 - Silsbee Tournament

Aug. 24 - West Orange-Stark, 5:30 pm

Aug. 26 - Orangefield Tournament

Aug. 27 - at Silsbee, 4:30 pm

Aug. 28 - Orangefield Tournament

Aug. 31 - at Evadale, 5:30 pm

Sep. 3 - at Hemphill, 4:30 pm

Sept. 10 - Warren, 4:30 pm*

Sept. 14 - at Newton, 6:30 pm*

Sept. 17 - at Anahuac, 4:30 pm*

Sept. 21 - Kirbyville, 6:30 pm*

Sept. 24 - Woodville, 4:30 pm*

Sept. 28 - East Chambers, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Kountze, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Warren, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Kirbyville, 4:30 pm*

Oct. 12 - Kountze, 6:30 pm*

Oct. 15 - at East Chambers, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Woodville, 6:30 pm*

Oct. 22 - Anahuac,4:30 pm*

Oct. 26 - Newton, 6:30 pm*

 

EAST CHAMBERS LADY BUCCANEERS

Head Coach:

 

KIRBYVILLE LADY WILDCATS

Head Coach: Chelsea Whitmire

Aug. 10 - at Huntington, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Lumberton Tournament

Aug. 17 - Jasper, 6:30 pm

Aug. 20 -Evadale, 5:30 pm

Aug. 24 - Liberty, 6:30 pm

Aug. 26 - Orangefield Tournament

Aug. 27 - at Deweyville, 4:30 pm

Aug. 28 - Orangefield Tournament

Aug. 31 - West Orange-Stark, 5:30 pm

Sept. 3 - at Hardin, 4:30 pm

Sept. 7 - at Diboll, 6:30 pm

Sept. 10 - Newton, 4:30 pm*

Sept. 14 - Anahuac, 6:30 pm*

Sept. 17 - at East Chambers, 4:30 pm*

Sept. 21 - at Buna, 6:30 pm*

Sept. 24 - Warren, 4:30 pm*

Sept. 28 - Kountze, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Woodville, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Newton, 4:30 pm*

Oct. 8 - Buna, 4:30 pm*

Oct. 12 - Woodville, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Anahuac, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Kountze, 6:30 pm*

Oct. 22 - East Chambers, 4:30 pm*

Oct. 26 - at Warren, 6:30 pm*

 

KOUNTZE LIONETTES

Head Coach: Jaylan Thomas

Aug. 10 - at Evadale, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Woodville Tournament

Aug. 17 - Beaumont Monsignor Kelly, 5:30 pm

Aug. 20 - Hemphill (Chester), 5:30 pm

Aug. 24 - at Fred Good Samaritian, 5:30 pm

Aug. 27 - West Hardin, 4:30 pm

Aug. 31 - Shelbyville, 5:30 pm

Sept. 3 - at Coldspring-Oakhurst, 4:30 pm

Sept. 7 - at Jasper, 5:30 pm

Sept. 9 - YMBL Tournament

Sept. 10 - at East Chambers, 5:30 pm*

Sept. 14 - at Woodville, 5:30 pm*

Sept. 17 - at Warren, 5:30 pm*

Sept. 21 - Anahuac, 5:30 pm*

Sept. 24 - Newton, 5:30 pm*

Sept. 28 - at Kirbyville, 5:30 pm*

Oct. 1 - Buna, 5:30 pm*

Oct. 5 - East Chambers, 5:30 pm*

Oct. 8 - Warren, 5:30 pm*

Oct. 12 - at Buna, 5:30 pm*

Oct. 15 - Woodville, 5:30 pm*

Oct. 19 - Kirbyville, 5:30 pm*

Oct. 22 - at Newton, 5:30 pm*

Oct. 26 - at Anahuac, 5:30 pm*

 

NEWTON LADY EAGLES

Head Coach:

 

WARREN LADY WARRIORS

Head Coach: Ashley Bunner

Aug. 10 - Silsbee, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Woodville Tournament

Aug. 17 - Chester, 5:30 pm

Aug. 24 - Evadale, 5:30 pm

Aug. 26 - Warren Tournament

Aug. 27 - at Diboll, 6:30 pm

Aug. 28 - Warren Tournament

Aug. 31 - Shepherd, 6:30 pm

Sept. 3 - at Deweyville, 5:30 pm

Sept. 10 - at Buna, 6:30 pm*

Sept. 14 - at East Chambers, 6:30 pm*

Sept. 17 - Kountze, 6:30 pm*

Sept. 21 - Newton, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Kirbyville, 6:30 pm*

Sept. 28 - Woodville, 6:30 pm*

Oct. 1 - Anahuac, 6:30 pm*

Oct. 5 - Buna, 6:30 pm*

Oct. 8 - at Kountze, 6:30 pm*

Oct. 12 - East Chambers, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Newton, 6:30 pm*

Oct. 19 - at Anahuac, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Woodville, 6:30 pm*

Oct. 26 - Kirbyville, 6:30 pm*   

 

WOODVILLE LADY EAGLES

Head Coach: Amanda Howard

Aug. 10 - Liberty, 6:30 pm

Aug. 12-14 - Woodville Tournament

Aug. 17 - Diboll/Teague Trimatch (Diboll), 4:30 pm

Aug. 19 - Lufkin Tournament

Aug. 20 - at Hardin, 4:30 pm

Aug. 21 - Lufkin Tournament

Aug. 24 - at Tarkington, 6:30 pm

Aug. 27 - OPEN

Aug. 31 - Little Cypress-Mauriceville, 6:30 pm

Sept. 3 - Livingston, 4:30 pm

Sept. 7 - Colmesneil, 5:30 pm

Sept. 10 - at Anahuac, 4:30 pm*

Sept. 14 - Kountze, 6:30 pm*

Sept. 17 - at Newton, 4:30 pm*

Sept. 21 - East Chambers, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Buna, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Warren, 6:30 pm*

Oct. 1 - Kirbyville, 4:30 pm*

Oct. 5 - Anahuac, 6:30 pm*

Oct. 8 - Newton, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Kirbyville, 6:30 pm*

Oct. 15 - at Kountze, 4:30 pm*

Oct. 19 - Buna, 6:30 pm*

Oct. 22 - Warren, 4:30 pm*

Oct. 26 - at East Chambers, 6:30 pm*

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

23-3A

ANDERSON-SHIRO LADY OWLS

Head Coach: Laura Korenek

Aug. 12 - Franklin Tournament

Aug. 13 - at Iola, 6:30 pm

Aug. 14 - Franklin Tournament

Aug. 17 - Normangee, 6:00 pm

Aug. 20-21 - Devine Tournament

Aug. 24 - at Round Top, 6:00 pm

Aug. 26 - Anderson-Shiro Tournament

Aug. 27 - at Wallis Brazos, 4:00 pm

Aug. 28 - Anderson-Shiro Tournament

Aug. 31 - Snook, 7:00 pm

Sept. 3 - Bremond, 4:30 pm

Sept. 7 - at Lovelady, 7:00 pm

Sept. 10 - Coldspring-Oakhurst, 4:30 pm*

Sept. 14 - at Tarkington, 6:30 pm*

Sept. 17 - New Waverly, 4:30 pm*

Sept. 21 - OPEN

Sept. 24 - at Onalaska, 4:30 pm*

Sept. 28 - Hardin, 6:30 pm*

Oct. 1 - at Trinity, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Coldspring-Oakhurst, 6:30 pm*

Oct. 8 - Tarkington, 4:30 pm*

Oct. 12 - at New Waverly, 6:30 pm*

Oct. 15 - OPEN

Oct. 19 - Onalaska, 6:30 pm*

Oct. 22 - at Hardin, 4:30 pm*

Oct. 26 - Trinity, 6:30 pm* 

 

COLDSPRING-OAKHURST LADY TROJANS

Head Coach:

 

HARDIN LADY HORNETS

Head Coach: Regina Snell

Aug. 10 - Little Cypress-Mauriceville, 6:30 pm

Aug. 12 - at Johnson City, 6:00 pm

Aug. 13-14 - Wimberley Tournament

Aug. 17 - at Anahuac, 6:30 pm

Aug. 20 - Wooville, 4:30 pm

Aug. 24 - at Lumberton, 4:30 pm

Aug. 27 - at Bellville, 4:30 pm

Aug. 31 - Hardin-Jefferson, 6:30 pm

Sept. 3 - Kirbyville, 4:30 pm

Sept. 7 - Huntsville, 6:30 pm

Sept. 9&11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - at Trinity, 6:30 pm*

Sept. 17 - Coldspring-Oakhurst, 4:30 pm*

Sept. 21 - at Tarkington, 6:30 pm*

Sept. 24 - New Waverly, 5:00 pm*

Sept. 28 - at Anderson-Shiro, 6:30 pm*

Oct. 1 - Onalaska, 4:30 pm*

Oct. 5 - OPEN

Oct. 8 - Trinity, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Coldspring-Oakhurst, 6:30 pm*

Oct. 15 - Tarkington, 4:30 pm*

Oct. 19 - at New Waverly, 6:00 pm*

Oct. 22 - Anderson-Shiro, 4:30 pm*

Oct. 26 - at Onalaska, 6:30 pm*

 

NEW WAVERLY LADY BULLDOGS

Head Coach: Carly Dyess

Aug. 10 - Conroe Caney Creek, 6:00 pm

Aug. 12-14 - Nacogdoches Central Heights Tournament

Aug. 17 - Somerville, 6:00 pm

Aug. 19 - Groveton Tournament

Aug. 20 - Hull-Daisetta, 6:00 pm

Aug. 21 - Groveton Tournament

Aug. 27 - at Centerville, 4:30 pm

Aug. 31 - Normangee, 6:00 pm

Sept. 3 - Huntsville Alpha Omega, 4:30 pm

Sept. 7 - Latexo, 6:00 pm

Sept. 10 - Tarkington, 4:30 pm*

Sept. 14 - OPEN

Sept. 17 - at Anderson-Shiro, 4:30 pm*

Sept. 21 - Onalaska, 6:00 pm*

Sept. 24 - at Hardin, 4:30 pm*

Sept. 28 - Trinity, 6:00 pm*

Oct. 1 - at Coldspring-Oakhurst, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Tarkington, 6:00 pm*

Oct. 8 - OPEN

Oct. 12 - Anderson-Shiro, 6:00 pm*

Oct. 15 - at Onalaska, 4:30 pm*

Oct. 19 - Hardin, 6:00 pm*

Oct. 22 - at Trinity, 4:30 pm*

Oct. 26 - Coldspring-Oakhurst, 6:00 pm* 

 

ONALASKA LADY WILDCATS

Head Coach: Connor Nichols

Aug. 10 - Buffalo, 6:30 pm

Aug. 12&14 - Gary Tournament

Aug. 17 - Latexo, 7:00 pm

Aug. 19-21 - Jewett Leon Tournament

Aug. 24 - at Shepherd, 6:30 pm

Aug. 26&28 - Anderson-Shiro Tournament

Sept. 3 - Conroe Caney Creek, 6:30 pm

Sept. 7 - at Corrigan-Camden, 6:30 pm

Sept. 10 - at Trinity, 4:30 pm*

Sept. 14 - at Coldspring-Oakhurst, 6:30 pm*

Sept. 17 - Tarkington, 4:30 pm*

Sept. 21 - at New Waverly, 5:30 pm*

Sept. 24 - Anderson-Shiro, 4:30 pm*

Sept. 28 - OPEN

Oct. 1 - at Hardin, 4:30 pm*

Oct. 5 - Trinity, 5:30 pm*

Oct. 8 - Coldspring-Oakhurst, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Tarkington, 6:30 pm*

Oct. 15 - New Waverly, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Anderson-Shiro, 6:30 pm*

Oct. 22 - OPEN

Oct. 26 - Hardin, 6:30 pm*

Oct. 29 - TBA

 

TARKINGTON LADYHORNS

Head Coach:

 

TRINITY LADY TIGERS

Head Coach: Haleigh Blount

Aug. 10 - Centerville, 6:00 pm

Aug. 12 - Palestine Tournament

Aug. 13 - Richards, TBA

Aug. 14 - Palestine Tournament

Aug. 17 - Navasota/Snook Dual Match (Navasota), 3:00/4:30 pm

Aug. 19 &21 - Groveton Tournament

Aug. 24 - Lovelady, 7:00 pm

Aug. 26&28 - Navasota Tournament

Aug. 31 - Apple Springs, 5:00 pm

Sept. 3 - at Groveton, 4:00 pm

Sept. 7 - at Iola, 6:00 pm

Sept. 10 - Onalaska, 4:30 pm*

Sept. 14 - Hardin, 6:00 pm*

Sept. 17 - at Diboll, 4:30 pm

Sept. 21 - at Coldspring-Oakhurst, 7:00 pm*

Sept. 24 - Tarkington, 4:30 pm*

Sept. 28 - at New Waverly, 6:00 pm*

Oct. 1 - Anderson-Shiro, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Onalaska, 7:00 pm*

Oct. 8 - at Hardin, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Lufkin Hudson, TBA

Oct. 15 - Coldspring-Oakhurst, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Tarkington, 6:30 pm*

Oct. 22 - New Waverly, 4:30 pm*

Oct. 26 - at Anderson-Shiro, 6:00 pm*

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

20-2A

BECKVILLE LADY BEARKATS

Head Coach: Cherry Downs

Aug. 9 - Pleasant Grove, 5:30 pm

Aug. 10 - at Nacogdoches Central Heights, 5:30 pm

Aug. 12-14 - Nacogdoches Central Heights Tournament

Aug. 17 - at Longview Spring Hill, 5:30 pm

Aug. 19-21 - Jewitt Leon Tournament

Aug. 24 - at Harmony, 5:30 pm

Aug. 26-28 - White Oak Tournament

Aug. 31 - Hallsville, 5:30 pm

Sept. 3 - at Gladewater Sabine, 4:30 pm

Sept. 7 - Marshall, 5:30 pm

Sept. 10 - Carthage, 4:30 pm

Sept. 14 - at Gilmer, 5:30 pm

Sept. 17 - OPEN

Sept. 21 - at Henderson, 5:30 pm

Sept. 24 - Garrison, 4:30 pm*

Sept. 28 - San Augustine, 5:30 pm*

Oct. 1 - at Timpson, 4:30 pm*

Oct. 5 - Gary, 5:30 pm*

Oct. 8 - Shelbyville, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Garrison, 5:30 pm*

Oct. 15 - San Augustine, 4:30 pm*

Oct. 19 - Timpson, 5:30 pm*

Oct. 22 - at Gary, 4:30 pm*

Oct. 26 - at Shelbyville, 5:30 pm*

 

GARRISON LADY BULLDOGS

Head Coach: Christina Miller

Aug. 10 - Elysian Fields, 5:30 pm

Aug. 12 - Gary Tournament

Aug. 13 - at Overton, 4:30 pm

Aug. 14 - Gary Tournament

Aug. 17 - Arp, 5:30 pm

Aug. 19-21 - Groveton Tournament

Aug. 24 - Lufkin Hudson, 4:30 pm

Aug. 27 - Leverett's Chapel, 4:30 pm

Aug. 31 - at Groveton, 5:30 pm

Sept. 3 - Overton, 4:30 pm

Sept. 7 - at West Rusk, 5:30 pm

Sept. 10 - Center, 4:30 pm

Sept. 14 - at Troup, 5:30 pm

Sept. 17 - Nacogdoches Central Heights, 4:30 pm

Sept. 21 - Hawkins, 5:30 pm

Sept. 24 - at Beckville, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Shelbyville, 5:30 pm*

Oct. 1 - at Gary, 4:30 pm*

Oct. 5 - at San Augustine, 5:30 pm*

Oct. 8 - at Timpson, 4:30 pm*

Oct. 12 - Beckville, 5:30 pm*

Oct. 15 - Shelbyville, 4:30 pm*

Oct. 19 - Gary, 5:30 pm*

Oct. 22 - San Augustine, 4:30 pm*

Oct. 26 - Timpson, 5:30 pm*

 

GARY LADY BOBCATS

Head Coach: Sidney Edge

Aug. 10 - at Tatum/Carthage Dual Match (Tatum), 4:30 pm

Aug. 12&14 - Gary Tournament

Aug. 17 - Tyler Grace Community, 5:30 pm

Aug. 19&21 - West Rusk Tournament

Aug. 24 - Center, 5:30 pm

Aug. 27 - West Rusk, 5:30 pm

Aug. 31 - at Hawkins, 5:30 pm

Sept. 3 - Waskom, 5:30 pm

Sept. 7 - Nacogdoches Central Heights, 5:30 pm

Sept. 9&11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - Hughes Springs, 5:30 pm

Sept. 17 - Sabine, 4:30 pm

Sept. 21 - East Texas Homeschool, 6:00 pm

Sept. 24 - Shelbyville, 4:30 pm*

Sept. 28 - Timpson, 5:30 pm*

Oct. 1 - Garrison, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Beckville, 5:30 pm*

Oct. 8 - at San Augustine, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Shelbyville, 5:30 pm*

Oct. 15 - at Timpson, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Garrison, 5:30 pm*

Oct. 22 - Beckville, 4:30 pm*

Oct. 26 - San Augustine, 5:30 pm*

Oct. 29 - TBA

 

SAN AUGUSTINE LADY WOLVES

Head Coach: Jacqueline Barnes

Aug. 10 - at Center, 4:30 pm

Aug.12-14 - Gary Tournament

Aug. 17 - at Groveton, 4:00 pm

Aug. 19-21 - West Rusk Tournament

Aug. 24 - at Overton, 4:30 pm

Aug. 27 - at Hemphill, 4:30 pm

Aug. 31 - Hemphill, 4:30 pm

Sept. 4 - Newton, 1:00 pm

Sept. 7 - at Leverett's Chapel, 4:30 pm

Sept. 10 - OPEN

Sept. 14 - at Corrigan-Camden, 4:30 pm

Sept. 17 - Center, 4:30 pm

Sept. 21 - at West Rusk, 4:30 pm

Sept. 24 - at Timpson, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Beckville, 4:30 pm*

Oct. 1 - Shelbyville, 4:30 pm*

Oct. 5 - Garrison, 4:30 pm*

Oct. 8 - Gary, 4:30 pm*

Oct. 12 - Timpson, 4:30 pm*

Oct. 15 - Beckville, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Shelbyville, 4:30 pm*

Oct. 22 - at Garrison, 4:30 pm*

Oct. 26 - at Gary, 4:30 pm*

 

SHELBYVILLE LADY DRAGONS

Head Coach: Mika Hubbard

Aug. 10 - at New Diana, 5:30 pm

Aug. 12-14 - Gary Tournament

Aug. 17 - at Newton, 5:30 pm

Aug. 19 - Groveton Tournament

Aug. 20 - Burkeville, 4:30 pm

Aug. 21 - Groveton Tournament

Aug. 24 - at Waskom, 5:30 pm

Aug. 27 - at Spurger, 4:30 pm

Aug. 31 - at Kountze, 5:30 pm

Sept. 2 - Shelbyville Tournament

Sept. 3 - Huntington, 4:30 pm

Sept. 4 - Shelbyville Tournament

Sept. 7 - Hemphill, 5:30 pm

Sept. 10 - Spurger, 4:30 pm

Sept. 14 - at Leverett's Chapel, 5:30 pm

Sept. 17 - Waskom, 4:00 pm

Sept. 21 - at Center, 5:30 pm

Sept. 24 - at Gary, 5:30 pm*

Sept. 28 - Garrison, 5:30 pm*

Oct. 1 - at San Augustine, 4:30 pm*

Oct. 5 - Timpson, 5:30 pm*

Oct. 8 - at Beckville, 4:30 pm*

Oct. 12 - Gary, 5:30 pm*

Oct. 15 - at Garrison, 4:30 pm*

Oct. 19 - San Augustine, 5:30 pm*

Oct. 22 - at Timpson, 4:30 pm*

Oct. 26 - Beckville, 5:30 pm* 

 

TIMPSON LADY BEARS

Head Coach:

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

23-2A

APPLE SPRINGS LADY EAGLES

Head Coach:

 

CHESTER LADY JACKETS

Head Coach: Terry Lambert

 

COLMESNEIL LADY BULLDOGS

Head Coach: Tanner Shepherd

Aug. 10 - at Burkeville, 5:30 pm

Aug. 12-14 - Woodville Tournament

Aug. 17 - at Spurger, 5:30 pm

Aug. 20 - at Lufkin Hudson, 4:00 pm

Aug. 24 - West Hardin, 5:30 pm

Aug. 26&28 - Warren Tournament

Sept. 3 - Lufkin Hudson, 4:00 pm

Sept. 7 - at Woodville, 5:30 pm

Sept. 10 - at Timpson, 5:00 pm

Sept. 14 - at Lovelady, 5:30 pm*

Sept. 17 - Groveton, 4:00 pm*

Sept. 21 - Latexo, 5:30 pm*

Sept. 24 - Chester, 4:00 pm*

Sept. 28 - Lovelady, 5:30 pm*

Oct. 1 - at Groveton, 5:00 pm*

Oct. 5 - at Apple Springs, 4:30 pm*

Oct. 8 - at Latexo, 5:00 pm*

Oct. 12 - at Lovelady, 5:30 pm*

Oct. 15 - Goodrich, 4:00 pm*

Oct. 19 - Groveton, 5:30 pm*

Oct. 22 - Latexo, 5:00 pm*

Oct. 26 - at Kennard, 4:30 pm*

 

GOODRICH LADY HORNETS

Head Coach:

 

GROVETON LADY INDIANS

Head Coach: Alica Sexton

Aug. 10 - Diboll, 6:30 pm

Aug. 12 - Fairfield Tournament

Aug. 13 - at Lufkin Hudson, 5:00 pm

Aug. 14 - Fairfield Tournament

Aug. 17 - San Augustine, 6:00 pm

Aug. 19 - Groveton Tournament

Aug. 20 - at Corrigan-Camden, 6:00 pm

Aug. 21 - Groveton Tournament

Aug. 24 - Hull-Daisetta, 5:00 pm

Aug. 27 - Grapeland, 4:00 pm

Aug. 31 - Garrison, 5:30 pm

Sept. 3 - Trinity, 4:00 pm

Sept. 7 - at Crockett, 6:00 pm

Sept. 10 - OPEN

Sept. 14 - at Latexo, 5:30 pm*

Sept. 17 - Colmesneil, 4:30 pm*

Sept. 21 - at Lovelady, 6:30 pm*

Sept. 24 - at Apple Springs, 4:30 pm*

Sept. 28 - Latexo, 5:30 pm*

Oct. 1 - at Colmesneil, 5:00 pm*

Oct. 5 - at Goodrich, 5:00 pm*

Oct. 8 - Lovelady, 4:00 pm*

Oct. 12 - at Latexo, 5:30 pm*

Oct. 16 - Kennard, 12:00 pm*

Oct. 19 - at Colmesneil, 4:00 pm*

Oct. 22 - Lovelady, 4:00 pm*

Oct. 26 - Chester, 6:00 pm*

 

KENNARD LADY TIGERS

Head Coach: Tori Alverson

Aug. 10 - Crockett, 5:30 pm

Aug. 12-14 - Palestine Tournament

Aug. 16 - at Oakwood, 5:00 pm

Aug. 17 - Lufkin Hudson/Grapeland Dual Match, 5:00 pm

Aug. 20 - OPEN

Aug. 24 - OPEN

Aug. 26 - Warren Tournament

Aug. 27 - Richards, 5:00 pm

Aug. 28 - Warren Tournament

Aug. 31 - OPEN

Sept. 3 - OPEN

Sept. 7 - at Lufkin Hudson, 5:00 pm

Sept. 10 - OPEN

Sept. 14 - at Goodrich, 4:30 pm*

Sept. 17 - Apple Springs, 4:30 pm*

Sept. 21 - Chester, 5:30 pm*

Sept. 24 - at Latexo, 4:30 pm*

Sept. 28 - Goodrich, 4:30 pm*

Oct. 1 - at Apple Springs, 4:30 pm*

Oct. 5 - Lovelady, 5:30 pm*

Oct. 8 - at Chester, 5:30 pm*

Oct. 12 - at Goodrich, 4:30 pm*

Oct. 15 - Groveton, 5:30 pm*

Oct. 19 - Apple Springs, 4:30 pm*

Oct. 26 - Colmesneil,5:30 pm*

 

LATEXO LADY TIGERS

Head Coach: Greg Horn

Aug. 10 - Teague, 7:00 pm

Aug. 12 - Franklin Tournament

Aug. 13 - at North Zulch, 5:00 pm

Aug. 12 - Franklin Tournament

Aug. 17 - Onalaska, 7:00 pm

Aug. 19&21 - Lufkin Tournament

Aug. 24 - Buffalo, 8:00 pm

Aug. 26 - Navasota Tournament

Aug. 27 - Crockett, 4:30 pm

Aug. 28 - Navasota Tournament

Aug. 31 - Cross Roads, 6:00 pm

Sept. 3 - Diboll, 4:30 pm

Sept. 7 - at New Waverly, 6:00 pm

Sept. 10 - OPEN

Sept. 14 - Groveton, 6:00 pm*

Sept. 17 - Lovelady, 4:30 pm*

Sept. 21 - at Colmesneil, 4:00 pm*

Sept. 24 - Kennard, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Groveton, 4:30 pm*

Oct. 1 - at Lovelady, 5:00 pm*

Oct. 5 - Chester, 4:00 pm*

Oct. 8 - Colmesneil, 5:00 pm*

Oct. 12 - Groveton, 5:30 pm*

Oct. 15 - Apple Springs, 4:30 pm*

Oct. 19 - Lovelady, 5:30 pm*

Oct. 22 - at Colmesneil, 5:00 pm*

Oct. 26 - Goodrich, 4:30 pm*

 

LOVELADY LADY LIONS

Head Coach: Andee Little

Aug. 10 - at Cayuga, 7:00 pm

Aug. 12 - Franklin Tournament

Aug. 13 - Crockett, 6:00 pm

Aug. 14 - Franklin Tournament

Aug. 17 - Livingston, 6:30 pm

Aug. 19 - Palestine Westwood Tournament

Aug. 20 - Normangee, 5:00 pm

Aug. 21 - Palestine Westwood Tournament

Aug. 24 - at Trinity, 7:00 pm

Aug. 26 - Anderson-Shiro Tournament

Aug. 27 - Buffalo, 6:00 pm

Aug. 28 - Anderson-Shiro Tournament

Aug. 31 - Centerville, 6:00 pm

Sept. 3 - OPEN

Sept. 7 - Anderson-Shiro, 6:30 pm

Sept. 10 - at Huntington, 6:30 pm

Sept. 14 - Colmesneil, 5:30 pm*

Sept. 17 - at Latexo, 4:30 pm*

Sept. 21 - Groveton, 6:30 pm*

Sept. 24 - Goodrich, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Colmesneil 5:30 pm*

Oct. 1 - Latexo, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Kennard, 5:30 pm*

Oct. 8 - at Groveton, 4:30 pm*

Oct. 12 - Colmesneil, 5:30 pm*

Oct. 15 - Chester, 4:30 pm*

Oct. 19 - at Latexo, 5:30 pm*

Oct. 22 - at Groveton, 4:30 pm*

Oct. 26 - at Apple Springs, 4:30 pm*

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

24-2A

BURKEVILLE LADY MUSTANGS

Head Coach:

 

DEWEYVILLE LADY PIRATES

Head Coach: Maci Wilmore

Aug. 10 - Beaumont Legacy Christian, 5:30 pm

Aug. 12-14 - Lumberton Tournament

Aug. 17 - Buna, 6:30 pm

Aug. 20 - at West Orange-Stark, 4:30 pm

Aug. 24 - at Little Cypress-Mauriceville, 6:30 pm

Aug. 27 - Kirbyville, 4:30 pm

Aug. 31 - at Orangfield, 6:30 pm

Sept. 3 - Warren, 5:30 pm

Sept. 7 - High Island, 5:30 pm*

Sept. 9 - YMBL Tournament

Sept. 10 - OPEN

Sept. 11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - at Spurger, 5:30 pm*

Sept. 17 - at Hull-Daisetta, 5:30 pm*

Sept. 21 - West Hardin, 5:30 pm*

Sept. 24 - Burkeville, 5:30 pm*

Sept. 28 - at Evadale, 5:30 pm*

Oct. 1 - at Sabine Pass, 5:30 pm*

Oct. 5 - at High Island, 5:30 pm*

Oct. 8 - Spurger, 5:30 pm*

Oct. 12 - Hull-Daisetta, 5:30 pm*

Oct. 15 - at West Hardin, 5:30 pm*

Oct. 19 - at Burkeville, 5:30 pm*

Oct. 22 - Evadale, 5:30 pm*

Oct. 26 - Sabine Pass, 5:30 pm* 

 

EVADALE LADY REBELS

Head Coach:

 

HIGH ISLAND LADY CARDINALS

Head Coach:

 

HULL-DAISETTA LADY BOBCATS

Head Coach: TBA

Aug. 9 - at Tarkington, 6:00 pm

Aug. 12-14 - Woodville Tournament

Aug. 17 - Warren, 5:30 pm

Aug. 20 - at New Waverly, 4:30 pm

Aug. 24 - at Groveton, 5:00 pm

Aug. 26&28 - Warren Tournament

Aug. 31 - Onalaska, TBA

Sept. 3 - at Anahuac, 5:30 pm

Sept. 7 - at Spurger, 5:30 pm*

Sept. 10 - Humble Christian, 5:00 pm

Sept. 14 - at Sabine Pass, 5:30 pm*

Sept. 17 - Deweyville, 4:30 pm*

Sept. 21 - at High Island, 5:30 pm*

Sept. 24 - at West Hardin, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Burkeville, 5:30 pm*

Oct. 1 - at Evadale, 4:30 pm*

Oct. 5 - Spurger, 5:30 pm*

Oct. 8 - Sabine Pass, 4:30 pm*

Oct. 12 - at Deweyville, 5:30 pm*

Oct. 15 - High Island, 4:30 pm*

Oct. 19 - West Hardin, 5:30 pm*

Oct. 22 - Burkeville, 4:30 pm*

Oct. 26 - Evadale, 5:30 pm* 

 

SABINE PASS LADY SHARKS

Head Coach: Andie Myers

Aug. 10 - Chester, 4:30 pm

Aug. 12-14 - Galveston O'Connell Tournament

Aug. 17 - at Port Arthur Bob Hope, 5:30 pm

Aug. 20 - at Port Arthur Lighthouse, 6:00 pm

Aug. 24 - Port Arthur Lighthouse, 6:00 pm

Aug. 27 - Port Arthur Bob Hope, 4:30 pm

Aug. 31 - Orange Community Christian, 5:30 pm

Sept. 3 - at Beaumont Legacy Christian, 5:30 pm

Sept. 7 - West Hardin, 5:30 pm*

Sept. 10 - Orange Community Christian, 4:30 pm

Sept. 14 - Hull-Daisetta, 5:30 pm*

Sept. 17 - at Burkeville, 4:30 pm*

Sept. 21 - Evadale, 5:30 pm*

Sept. 24 - High Island, 4:30 pm*

Sept. 28 - at Spurger, 5:30 pm*

Oct. 1 - Deweyville, 4:30 pm*

Oct. 5 - at West Hardin, 5:30 pm*

Oct. 8 - at Hull-Daisetta, 4:30 pm*

Oct. 12 - Burkeville, 5:30 pm*

Oct. 15 - at Evadale, 4:30 pm*

Oct. 19 - at High Island, 5:30 pm*

Oct. 22 - Spurger, 4:30 pm*

Oct. 26 - at Deweyville, 4:30 pm*  

 

SPURGER LADY PIRATES

Head Coach: Kristi Henderson

Aug. 13 - Orange Community Christian, 5:30 pm

Aug. 17 - Colmesneil, 4:30 pm

Aug. 20 - at Chester, 5:30 pm

Aug. 24 - Orange Community Christian, 5:30 pm

Aug. 26 - Warren Tournament

Aug. 27 - Shelbyville, 4:30 pm

Aug. 31 - OPEN

Sept. 2 - Shelbyville Tournament

Sept. 3 - OPEN

Sept. 4 - Shelbyville Tournament

Sept. 7 - Hull-Daisetta, 5:30 pm*

Sept. 10 - at Shelbyville, 4:30 pm

Sept. 14 - Deweyville, 5:30 pm*

Sept. 17 - at West Hardin, 4:30 pm*

Sept. 21 - Burkeville, 5:30 pm*

Sept. 24 - at Evadale, 4:30 pm*

Sept. 28 - Sabine Pass, 5:30 pm*

Oct. 1 - High Island, 4:30 pm*

Oct. 5 - at Hull-Daisetta, 5:30 pm*

Oct. 8 - at Deweyville, 4:30 pm*

Oct. 12 - West Hardin, 5:30 pm*

Oct. 15 - at Burkeville, 4:30 pm*

Oct. 19 - Evadale, 5:30 pm*

Oct. 22 - at Sabine Pass, 4:30 pm*

Oct. 26 - High Island, 5:30 pm*

 

WEST HARDIN LADY OILERS

Head Coach: Cayla Williams

Link to post
Share on other sites

small.jpg.01e26211289b94a5e809283d015d57

2021 HIGH SCHOOL VOLLEYBALL SCHEDULES

 

PRIVATES AND CHARTERS

BEAUMONT HARMONY SCIENCE LADY TIGERS

Head Coach:

 

BEAUMONT MONSIGNOR KELLY LADY BULLDOGS

Head Coach: Payton Hawley

Aug. 12-14 - Lumberton Tournament

Aug. 17 - at Kountze, 6:30 pm

Aug. 20 - Buna, 6:30 pm

Aug. 24 - at Bridge City, 6:30 pm

Aug. 27 - at Beaumont United, 5:30 pm

Aug. 31 - at Nederland, 6:30 pm

Sept. 3 - Anahuac, 6:30 pm

Sept. 7 - East Chambers, 6:30 pm

Sept. 9&11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - OPEN

Sept. 16 - at Houston Incarnate Word, 6:30 pm*

Sept. 21 - Katy St. John's XXIII, 6:30 pm*

Sept. 23 - at Tomball Concordia Lutheran, 6:30 pm*

Sept. 28 - Houston St. Agnes, 6:30 pm*

Sept. 30 - at Houston The Village, 6:30 pm*

Oct. 5 - OPEN

Oct. 7 - Houston St. Pius X, 6:30 pm*

Oct. 12 - Houston Incarnate Word, 6:30 pm*

Oct. 14 - at Katy St. John XXIII, 6:30 pm*

Oct. 19 - Tomball Concordia Lutheran, 6:30 pm*

Oct. 21 - at Houston St. Agnes, 6:30 pm*

Oct. 26 - Houston The Village, 6:30 pm*

Oct. 30 - OPEN

Nov. 2 - at Houston St. Pius X, 6:30 pm* 

 

BEAUMONT LEGACY CHRISTIAN LADY WARRIORS

Head Coach: Sparkle Beamon

Aug. 7 - Port Arthur Lighthouse, 1:30 pm

Aug. 10 - at Deweyville, 5:30 pm

Aug. 12 - at Houston Northland Christian, 4:30 pm

Aug. 16 - Houston Grace Christian, 5:30 pm

Aug. 19 - at Port Arthur Lighthouse, 6:30 pm

Aug. 20-21 - Houston Grace Christian Tournament

Aug. 27 - West Orange-Stark, 5:30 pm

Aug. 31 - Port Arthur Bob Hope, 5:00 pm

Sept. 3 - Sabine Pass, 5:30 pm

Sept. 7 - at Anahuac, 5:30 pm

Sept. 9 - YMBL Tournament

Sept. 10 - Beaumont Harmony Science, 5:00 pm

Sept. 11 - YMBL Tournament

Sept. 14 - Houston Lutheran North, 5:30 pm*

Sept. 16 - at Tomball Rosehill Christian, 5:30 pm*

Sept. 21 - Huntsville Alpha Omega, 5:30 pm*

Sept. 23 - at Spring Providence Classical, 5:30 pm*

Sept. 28 - Bryan Brazos Christian, 5:30 pm*

Sept. 30 - at Conroe Covenant Christian, 5:30 pm*

Oct. 5 - OPEN

Oct. 7 - at Houston Lutheran North, 5:30 pm*

Oct. 12 - Tomball Rosehill Christian, 5:30 pm*

Oct. 14 - at Huntsville Alpha Omega, 5:30 pm*

Oct. 19 - Spring Providence Classical, 5:30 pm*

Oct. 21 - at Bryan Brazos Christian, 5:30 pm*

Oct. 26 - Conroe Covenant Christian, 5:30 pm*

 

ORANGE COMMUNITY CHRISTIAN LADY LIONS

Head Coach:

 

PORT ARTHUR BOB HOPE LADY EAGLES

Head Coach:

Aug. 13 - Fred Good Samaritan, 6:00 pm

Aug. 17 - Sabine Pass, 6:00 pm

Aug. 20 - at High Island, 5:30 pm

Aug. 24 - Burkeville, 6:00 pm

Aug. 27 - at Sabine Pass, 5:30 pm

Aug. 31 - Beaumont Legacy Christian, 7:00 pm

Sept. 7 - Fred Good Samaritan, 6:00 pm

Sept. 10 - at Burkeville, 5:30 pm

Sept. 14 - Orange Community Christian, 6:30 pm

Sept. 16 - TBA District Game, 5:30 pm*

Sept. 21 - Port Arthur Tekoa, 6:00 pm*

Sept. 23 - Beaumont Harmony Science, 5:30 pm*

Sept. 28 - Port Arthur Lighthouse, 6:30 pm*

Sept. 30 - Orange Community Christian, 6:30 pm

Oct. 5 - TBA District Game, 6:00 pm*

Oct. 7 - at Port Arthur Tekoa, 5:30 pm*

Oct. 12 - at Beaumont Harmony Science, 5:30 pm*

Oct. 14 - Port Arthur Lighthouse, 6:30 pm*

 

PORT ARTHUR LIGHTHOUSE LADY LIONS

Head Coach:

 

PORT ARTHUR TEKOA LADY COUGARS 

Head Coach:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

  • Member Statistics

    42,749
    Total Members
    1,837
    Most Online
    Reelife
    Newest Member
    Reelife
    Joined
×
  • Create New...